ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה נקראת 'תפילה בכוח'? והאם נכון להתפלל בקול גדול בבית הכנסת?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה נקראת 'תפילה בכוח'? והאם נכון להתפלל בקול גדול בבית הכנסת?

שאלה:

מאת שמעון:
אני נוהג להתפלל בכוח ובקול, ובפרט בקדיש וקדושה, אני משתדל לענות בקול גדול, כדי לקדש שם שמיים. אני מרגיש שזה נותן לי סיפוק וראיתי שגם חסידי ברסלב מתנהגים ככה בתפילה. הבעיה, שהמתפללים בבית הכנסת שלי (נוסח מרוקאי) כל פעם מתעצבנים עלי, ואומרים לי שאני מפריע להם וכמעט גרשו אותי מבית הכנסת. מה אפשר לעשות והאם הם צודקים?

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר יתרו ט"ז שבט ה'תשע"ב

שלום וברכה אל שמעון נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אתה צריך לדעת שתפלה בכח זה דבר אחד, ותפלה בקול זה דבר שני, היינו תפלה בכח הפירוש שאדם צריך לקשר את המחשבה אל הדיבור, ועל זה צריכים כוחות עצומים, כי טבע של אדם שהמחשבה חושבת דבר אחד, והפה מדבר דבר אחר, היינו שאדם לא חושב בעת התפלה מה הוא מתפלל, ולכן צריכים כוחות עצומים לקשר את המחשבה אל הדיבור, וזה לא כל כך פשוט, כי בפירוש גילה לנו רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ל') שכל המחשבות זרות באים לאדם בתוך התפלה, ואמר רביז"ל (חיי מוהר"ן סימן תק"צ) שכל המחשבות זרות של אדם שבא לו באמצע התפלה, זה העוונות שלו. ולכן בשעה שאדם מתפלל, עדיף שיתפלל מתוך הסידור, שאמרו הצדיקים שזה מרומז בפסוק (אסתר ט' כ"ה) "אמר עם הספר ישוב מחשבתו הרעה", בזה שאדם אומר את דיבורי התפלה מתוך הספר, על ידי זה נתבטל המחשבות הרעות שלו, כי הוא מדבק את עצמו באותיות התפלה, אבל על זה צריכים כוחות עצומות, כי המחשבה מושכת לכיון אחר ממה שהפה מדבר.

ולכן תפלה בכח פירושו לקשר את המחשבה לדיבור, שעל זה צריכים כוחות עצומות, ותפלה בקול זה מובא בדברי רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן כ' וסימן כ"א וסימן ל"ו) כשאדם נמצא בקטנות המוחין, עליו לצעוק את התפלה בקולות גדולים, וכן את השיחה בינו לבין קונו צריך לצעוק בקולי קולות אליו יתברך ע' קלין, והנה תפלה שמתפלל בציבור, זה צריך להתפלל בקול, אבל לא לבלבל את שאר המתפללים, עליו לקשר את מח מחשבתו בקשר עצום שיחשוב אל מה שהוא מדבר, ואת זה צריך להיות בבית הכנסת עם הציבור, שזה דבר גדול מאד להתפלל במנין, כמאמרם ז"ל (ברכות ח.) מאי דכתיב (תהלים ס"ט) "ואני תפלתי לך הוי"ה עת רצון" אימתי עת רצון בשעה שהצבור מתפללין; מה שאין כן כשהולך להתבודד ולבקש על נפשו שיהיה לו מחשבות נקיות וכו', ויזכה להיות דבוק בו יתברך, על זה צריך לצאת בשדה וביער במקום שאין שמה בני אדם, ושם יצעק בקולי קולות ולא יפריע לאף אחד.

ולכן בבית הכנסת המתפללים צודקים שמי שצועק בהתפלה הוא מעצבן אותם וכו', ועל כן תעשה דבר זה שבבית הכנסת תתפלל תפלה בכח, היינו לקשר את המחשבה בכוחות עצומות שלא יפרד בין הדיבור להמחשבה וכו', ובהשדה כשאתה הולך להתבודד שמה תצעק קולי קולות וכו' וכו', עד שתגיע לזיכוך המוחין.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.


המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup