ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה עדיף: ללכת להתבודד לבד או עם חברים?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה עדיף: ללכת להתבודד לבד או עם חברים?

שאלה:

מאת דוד:
יש לי כמה חברים שהולכים פעמיים בשבוע להתבודד ביער שנמצא בקרבת מקום. מה עדיף ללכת להתבודד לבד, או עם כמה חברים? כמובן שכל אחד מתבודד במקום מרוחק קצת אחד מהשני.

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר יתרו ט"ז שבט ה'תשע"ב

שלום וברכה אל דוד נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אתה צריך לדעת ששלימות ההתבודדות גילה לנו רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן נ"ב) שילך יחידי במקום יחידי שאין שמה בני אדם, ושם ישפוך את נפשו ואת כל אשר עם לבבו אליו יתברך, וזה יביא אותו אל ביטול המציאות להיות בטל ומבוטל אליו יתברך, וזה עיקר השלימות של תפלה והתבודדות שיחה בינו לבין קונו, שהולך במקום פנוי שאין שם בני אדם, ושם שופך את כל לבו אליו יתברך, וזה האמת לאמיתו, כי אף אחד לא יודע איפה הוא הולך וכו', ואף אחד לא יודע מה הוא עושה וכו', ויושב במקום לבד שאין בני אדם נמצאים שם וכו', ומספר להקדוש ברוך הוא את כל מה שעובר עליו וכו', זה עיקר שלימות ההתבודדות, וזה העצה של רביז"ל שעל ידה יכולים לבוא לכל המדריגות שבעולם, כאשר גילה לנו (ליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן ק') שמקטן ועד גדול אי אפשר להיות איש כשר באמת כי אם על ידי התבודדות, ושלימות המעלה בזה שהוא מתבודד רק עמו יתברך.

ולכן עדיף שלא יהיה עם חברים בשום פנים ואופן וכו', ולא כמו שנוהגים כיום שנוסעים עם טנדר באיזה שדה ויער, וכל אחד הולך לכיון אחר וצועקים וכו', שזה כבר חסרון באמת וכו', כי נכנס במחשבה של כל אחד שחברו ישמע איך שהוא צועק יותר וכו' וכו', ולכן שלימות ההתבודדות שהוא האמת לאמיתו, שלא יראה ולא ימצא שום בן אדם שהולך להתבודד, רק הוא לבדו נמצא עמו יתברך.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח. 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup