ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה עדיף, ללמוד מקצוע או להישאר שכיר בעבודה קשה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה עדיף, ללמוד מקצוע או להישאר שכיר בעבודה קשה?

שאלה:

מאת רפאל:
למוהרא"ש נ"י. רציתי להתייעץ איתך. התחתנתי לפני מספר חודשים ואני עובד בתור שליח על אופנוע בגשם, בקור, שהכבישים רטובים, וגם בקיץ שחם מאד. אני לא מרוצה כל כך מהעבודה אך אני בינתיים עובד כי אני צריך לפרנס את אשתי ואותי. חשבתי אולי ללמוד איזה מקצוע כי ראיתי שמוהרא"ש אומר שעדיף לעבוד בתור עצמאי בשביל עצמי ולא פועל בשביל אחרים. אני שובר את הראש ושום דבר לא מאיר לי. רציתי שאולי תדריך אותי מה ללמוד או לעשות.

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ג' לסדר צו ד' ניסן ה'תשע"ב

שלום וברכה אל רפאל נרו יאיר ויזרח

לנכון קבלתי את מכתבך.

קודם אני מאחל לך ברכת מזל טוב על שהתחתנת, יעזור הקדוש ברוך הוא שתבנה בית נאמן בישראל, ויהיה השלום והאהבה והבנה הדדית שרויה בביתכם תמיד.

אתה צריך לזכור כי החיים נתנו לאדם לחיות בהם ולא שימות בהם, כמאמרם ז"ל (יומא פה:) וחי בהם ולא שימות בהם, היינו לחיות עם החיים. ולכן התכלית הוא רק לעסוק בעבודת הקודש, ללמוד תורת הוי"ה ברוך הוא שהיא חכמתו יתברך, ולעסוק בתפלה לשפוך נפשו אליו יתברך, ולקיים את מצוותיו שהם רצונו יתברך.

אך כדי להתפרנס האדם צריך שילמוד איזה אומנות, כמאמרם ז"ל (קידושין כט.) אם אינו מלמדו אומנות, מלמדו ליסטות. האדם צריך שיהיה בידו איזה מקצוע שאוהב, ויקיים (דברים ט"ו י"ח) "וברכתיך בכל אשר תעשה". צריכים לעסוק באיזה אומנות עבור פרנסה. וכן הזהירנו רביז"ל (חיי מוהר"ן סימן תק"א) שיהיה לכל אחד מאיתנו איזה משרה עבור פרנסתו.

עם כל זאת אדם שיהיה לו שכל, מי אומר שהוא צריך לבחור עבודה קשה, לסחוב אבנים וכו', לעבוד בזבל וכו', או שאר עבודות קשות המפרכות את הגוף וכו'. עדיף למצוא לעצמו עבודה קלה, והקדוש ברוך הוא יפרנס אותו בכבוד גדול.

והנה יש אנשים שאין להם ביטחון עצמי, וקשה להם להיות עצמאיים, אזי שילכו לעבוד אצל אחרים, אבל שיבחרו עבודה קלה, שלא צריכים כל כך לטרוח. ויש אנשים שיש להם ביטחון עצמי, ולכן כדאי שיפתחו עסק ויהיו עצמאיים, ולא תלויים בידי אחרים.

והכל כפי האדם, אבל העיקר לא להישבר משום דבר שבעולם, תמיד צריכים להיות בשמחה ולבנות את עצמו ולא להישבר, צריכים רק להיות תמיד בגדלות המוחין, להיות בחינת בן ולא עבד, ואז יהיה הכי מאושר בחייו.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup