ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מדוע התרחשה השואה האיומה והאכזרית לעם ישראל?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מדוע התרחשה השואה האיומה והאכזרית לעם ישראל?

שאלה:

מאת אמיר:
לכבוד הצדיק שליט"א. תודה רבה על כל התשובות המחזקות שאתם משתפים את עם ישראל. תמיד קיננה בי השאלה מדוע התרחשה השואה הארורה? אני מאמין באמונה שהכל כמובן נעשה בהשגחה, ואין לנו לעשות חשבונות, אבל עד כדי כך?! כולנו שמענו על הסיפורים המחרידים והמזעזעים שעשו הנאצים ימח שמם וזכרם ליהודים המסכנים... איך שהתייחסו אליהם כמו אל חיות והרבה יותר גרוע, ועשו ניסויים וכו', שאי אפשר אפילו לדמיין ולחשוב על זה בשכל שנעשה דבר כזה בהיסטוריה. להשמיד שישה מיליון יהודים?! מדוע זה היה חייב להיות כך? ועל מה זה נעשה? ואיך מתגברים על השאלות האלו שנשארות בלב? תודה רבה!

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר צו ו' ניסן ה'תשע"ב

שלום וברכה אל אמיר נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

חכמינו הקדושים אמרו (מדרש אגדה) שמעולם היה עמלק מצר לישראל, ומאז שעם ישראל יצאו ממצרים הוא נטפל אליהם, ואמרו חכמינו הקדושים (פסיקתא דרב כהנא) עמלק עם לק, שבא ללוק דמן של ישראל ככלב, ואמרו (במדבר רבה פרשה י"ג סימן ה') גיאות אדם תשפילו זה עמלק, שמתגאה על הקדוש ברוך הוא בחירופיו וגידופיו וכו'.

ואמרו חכמינו הקדושים (תנחומא חוקת) כל זמן שזרעו של עמלק לא השם שלם ולא הכיסא שלם, אבד זרעו של עמלק הרי השם שלם והכיסא שלם, ואמרו (פסיקתא רבתי) כל זמן שזרע עמלק קיים, כביכול כאילו הפנים מכוסות, נעקר זרעו מן העולם נתגלו הפנים וכו', כיון שפשט ידו של עמלק בכסאו של הקדוש ברוך הוא מיד הוא נעקר מן העולם, והנה כל המאמרים האלו קשה להבין, הרי אצל הקדוש ברוך הוא לא שייך לומר דברים כאלו, כי תוך שניה הוא מאבד אותם לגמרי מן העולם, ומה זה שהתורה הקדושה אומרת (שמות י"ז ט"ז) "ויאמר כי יד על כס יה מלחמה להוי"ה בעמלק מדור דור".

ולכן אלו הם מאמרים שקשה להבינם על פי פשוטם, וכבר אמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ס"ד) שיש קושיות שבאים מחלל הפנוי ששמה אין תירוץ להסביר וכו', ואין הסברה לקושיות חזקים. הרי שלך לפניך שכל הענין של עמלק שמובא מצדיקים שהם הגרמנים הארורים העמלקים האמיתיים, אי אפשר להבין איך אומה זו עדיין קיימת בעולם, בשעה שהרגו ורצחו ושרפו וחנקו וכו' וכו', בכל מיני מיתות משונות מליונים מאחינו בני ישראל, באכזריות הכי גדולה שאי אפשר לתאר בשכל אנושי, כי בן אדם נורמלי לא יכול לתאר את הרציחות שהרשעים הארורים האלו עשו (היום כבר מתחיל להתגלות שזה היה הרבה יותר משש מיליון יהודים, ומי אומר איך שבמלחמה זו נפלו למעלה מחמישים מיליון גויים, רק נגד היהודים הם הלכו באכזריות הכי גדולה שרק יכול להיות).

ולכן כל ענין השואה זה פלא שאי אפשר להסביר בשכל אנושי כלל, ולכן בדבר שאי אפשר להסביר בשכל אנושי לא כדאי להכנס בחקירות, כי זה למעלה משכלנו וכו', ובוודאי בוא יבוא היום שהאומה הארורה הזו ימחקו מן העולם, יראו עינינו וישמח לבנו ותגל נפשינו בישועתו יתברך, אבינו מלכנו נקום נקמת דם עבדיך השפוך לעינינו, וזה יקרה בעזרתו יתברך שמו בביאת משיח צדקינו, שאז היעוד הראשון שלו למחוק את האומה הזו מן העולם, כי את עמלק יכרות רק בן דוד בעצמו.

ולכן כמו שלא מבינים את כל הענין שחכמינו הקדושים מזכירים הרבה פעמים את עמלק שלוחם נגד הקדוש ברוך הוא וכו', ומה שייך דבר כזה וכו', הלא הקדוש ברוך הוא מוציא ברק אחד וכו', ושורף את כולם וכו', כמו כן אי אפשר לנו בשום שכל אנושי להבין את מה שקרה בהשואה.

ולכן לא כדאי להכנס בחקירות וכו', כי החקירות האלו באים מחלל הפנוי, מה שכן אנחנו יכולים לעשות, להתפלל בכל יום שהקדוש ברוך הוא ינקום את דם עבדיו השפוך, ונזכה לראות במו עינינו במחיית עמלק לגמרי מן העולם.

המאחל לך חג כשר ושמח
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

1 תגובות

    • 1.
    • מאת: שמוליק
      ״והיה בית יעקב אש, ובית יוסף להבה, ובית עשו לקש, ודלקו בהם ואכלום, ולא יהיה שריד לבית עשיו, כי פי השם דיבר״ !!!!

      (::) ״ארדוף אוייבי ואשיגם, ולא אשוב עד אכלותם״ (::)
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup