ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם להמשיך בלימוד סת"ם אף שלא הולך לי, או לעבור להיות מלמד?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם להמשיך בלימוד סת"ם אף שלא הולך לי, או לעבור להיות מלמד?

שאלה:

מאת מאיר:
אני אברך עם משפחה ברוכת ילדים בלי עין הרע. לאחרונה התחלתי בכתיבת סת"ם, אך לצערי אינני כותב מספיק יפה, האם כדאי ללמוד זאת עם מלמד מומחה או להשקיע יותר זמן בכתיבה? או שעדיף ללמוד תורה ולעשות השתדלות מועטת בכתיבה, ואולי בכלל להתחיל לעסוק בתחום לימוד עם תלמידים? אשמח מאוד לקבל את תשובתכם. בברכת רפואה שלימה.

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

 

בעזה"י יום ו' ערב שבת קודש לסדר אחרי קדושים י"ב אייר ה'תשע"ב

שלום וברכה אל מאיר נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אסור להכנס בלחץ זו הדחק, כי בפירוש גילה לנו רביז"ל (ספר המדות אות ממון סימן ס') דאגה וטירדא של אדם על מזונותיו מכחישין כוחו של אדם, ולכן סגולה לפרנסה רק להיות בשמחה.

ולכן תעשה כל מה שביכולתך להתחזק להיות בשמחה, כי השם של פרנסה שהוא חת"ך היוצא מפסוק (תהלים קמ"ה) פות'ח א'ת ידי'ך, יוצא גם מפסוק (דברים ט"ז ט"ו) והיי'ת א'ך שמ'ח. ולכן הדבר הראשון אתה צריך להשתדל להיות מאד מאד בשמחה, ולשמח את עצמך, ואף שאני יודע שמאד מאד קשה לך ומר לך החיים ממוות, עם כל זאת עם עצבות ומרירות ודאגות לא תגיע לשום דבר, אלא תסתבך יותר.

ולכן הדבר הראשון רק להיות בשמחה, ואם תאמר במה יש לי לשמוח? הרי אני עני ואביון ומלא חובות? אלא דע לך שחכמינו הקדושים אמרו (נדרים מא.) אין עני אלא מדעת, עיקר העניות תלוי בחסרון דעת, כי המאמין האמיתי שמאמין שאין בלעדו יתברך כלל, והכל לכל אלקות גמור הוא, והוא יתברך מנהיג את עולמו בחסד וברחמים בצדק ובמשפט, ודבר גדול ודבר קטן לא נעשה מעצמו אלא בהשגחת המאציל העליון, עד כדי כך שאמרו חכמינו הקדושים (חולין ז:) אין אדם נוקף אצבעו מלמטה אלא אם כן מכריזין מלמעלה; שאדם לא מקבל מכה קטנה באצבע קטנה אם לא מכריזין על זה קודם מלמעלה, האדם הזה הוא תמיד שמח, ואמר רביז"ל (ספר המדות אות ממון סימן פ"ג) אמונה הוא טוב לפרנסה.

ולכן בזה שתשמח עם נקודת יהדותך שנבראת יהודי ושלא עשני גוי כגויי הארצות, השמחה והאמונה הזאת, יפתח לך כל צינורי השפע והפרנסה, ובפרט כשתשמח את אשתך, כי כך אמרו חכמינו הקדושים (בבא מציעא נט.) לעולם יהא אדם זהיר בכבוד אשתו, שאין ברכה מצויה בתוך ביתו של אדם אלא בשביל אשתו, שנאמר (בראשית י"ב) "ולאברם הטיב בעבורה" והיינו דאמר להו רבא לבני מחוזא, אוקירו לנשייכו כי היכי דתתעתרו, (תכבדו ותייקרו את נשותיכם כדי שתתעשרו) ואמר רביז"ל (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ס"ט) שעיקר העשירות בא בזכות האשה.

בענין סופרות, אם אתה רואה שזה לא הולך לך, או תלמד את האומנות עם מלמד מומחה וכו', או אם מושך אותך להיות מלמד, אתה יכול להיות מלמד. אבל דע לך שמלמד זה לא עבודה קלה, צריכים המון סבלנות אל הילדים וכו' וכו', העיקר אל תכנס בלחץ, כי זה מה שמבלבל את האדם לגמרי.

תשואת חן על האיחולים לרפואה שלימה, יעזור הקדוש ברוך הוא שתבשר לי תמיד בשורות משמחות.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

1 תגובות

    • 2.
    • מאת: יעקב מאיר
      אני מודה מאוד למערכת ברסלב סיטי על ההענות של המכתב ואני מתפעל מאוד איך שהמוהרא"ש אפילו שאינו מכירני יודע בס"ד איך למצוא פתרון למצוקתי תזכו למצוות ותמשיכו בפועלכם ביתר שאת ועוז בברכה י.מאיר
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup