ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - ברצוני לפתוח ישיבת ברסלב לבחורים בעלי תשובה. מה דעתו של הרב בעניין?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
ברצוני לפתוח ישיבת ברסלב לבחורים בעלי תשובה. מה דעתו של הרב בעניין?

שאלה:

מאת אודי:
לכבוד מורנו ורבנו כ״ק מוהרא״ש שליט״א. ראשית,שמחה גדולה בליבנו על החסד הנפלא שה' עשה עמנו ועם כל ישראל שהשאיר אתכם בינינו ועשה לכם ניסים ונפלאות שכאלה ויהי רצון שנזכה שהצדיק יוביל אותנו בהנהגתו ובדרך רבנו הקדוש עד ביאת משיח צדקנו!

יש במחשבתנו רצון עז לפתוח ישיבת ברסלב לבחורים באזור המרכז וזאת בשל המצוקה הנוראה, אשר מבני ברק ועד ירושלים אין כלל ישיבה לבחורים ובפרט למשפחות של בעלי תשובה. ואם כבר קיימת אחת כזאת אז לצערנו ולדאבוננו לא מקבלים בחורים ממשפחות של בעלי תשובה והצער של ההורים גדול עד שנצרכים לשים את אותם בחורים במוסדות שונים שחלקם חולקים בצורה מפורשת על רבנו הקדוש בר מינן. האם לדעת הרב יש עניין למסור נפש על עניין זה ולהקים ישיבה? ומה הנקודות החשובות שיש לבסס עליהן את הישיבה? נשמח לקבל את ברכת הרב להצלחת הפרויקט. בתודה ובברכה.

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר לך ו' מר חשוון ה'תשע"ג

שלום רב אל אודי נרו יאיר ויזרח

לנכון קיבלתי את מכתבך.

אין אתה יכול לתאר ולשער את גודל הזכות שתהיה לך אם תפתח ישיבה לבחורים שלא רוצים לקבל אותם בשום מקום מפני גזענות ארורה שיש היום.

ולכן חזק ואמץ מאד כי שכרך גדול בשמים ולך בכוחך זה והושע את ישראל, כי לקרב אפילו בחור אחד זה עולם מלא ויכול לצאת ממנו אילן גדול שיוציא פירות הרבה, היינו גדול בתורה וביראה שאחר כך יקרב גם את אחרים.

והנה לענין סדר הלימוד בישיבה צריך לשים העיקר את הדגש על לימוד הלכה, כי (שיחות הר"ן סימן כ"ט) על לימוד פוסקים הדגיש רביז"ל מאד ואמר שכל בר ישראל מחוייב ללמוד בכל יום הלכה וזה מאד מאד נחוץ שבחור ידע הלכות יום יום, וטוב לעשות שיעור במשנה ברורה, עיקרי הלכות שכל יהודי צריך לדעת אותם, ולפני כל חג את ההלכות השייכות לחג.

וכן שילמדו בכל יום חומש ורש"י עם התרגום, להתחיל מיום ראשון עד ערב שבת קודש ואז מסיימים את פרשת השבוע, כמובא בשולחן ערוך אורח חיים סימן רפ"ה סעיף ג' מיום ראשון ואילך נקרא עם הציבור וכתב המשנה ברורה שגם הגר"א היה נוהג כך.

אצלי בכמה ישיבות שהקמתי הכנסתי שילמדו את הדף היומי, כמובן שיש ראש ישיבה בעל מסביר היטב הדק את הדף והם חוזרים על זה אחר כך ובסוף השבוע עושים להם בחינה, ואף שדף ליום זה הרבה, עם כל זאת מאחר שאלו בחורים שחוזרים בתשובה ואין להם כל כך רקע, אזי הם קונים בכל יום ידיעות חדשות, [כמובן שהמגיד שיעור צריך להיות תלמיד חכם גדול שיכול להסביר היטב היטב דף גמרא וימשוך את לב הבחורים ללמוד] ואחר כך נותנים להם לגרוס הרבה פרקים משניות כסדרן, אפילו בדרך אמירה, ואם אפשר שיוכלו ללמוד בכל יום ח"י פרקים אין למעלה מזה, וכן שכל בחור יאמר "יום תהלים" בכל יום ואת השלש תפלות להתפלל במתינות.

ועל לימוד מוסר טוב לעשות עמהם שיעור בעין יעקב כסדרן, כי אגדות חז"ל מעוררים את לב האדם ובפרט כשמתבלים את זה עם ההקדמות הנוראות של רביז"ל וזה מושך מאד את הלב אליו יתברך כמאמרם ז"ל (ספרי עקב) רצונך שתכיר את מי שאמר והיה העולם למוד אגדה.

וכן לתת להם שילמדו הרבה "ספר המדות" כי המדות הם עיקר האדם וכן שיחזרו הרבה "שיחות הר"ן" וכן "חיי מוהר"ן" כי בפירוש גילה לנו רביז"ל שעל ידי כל שיחה ושיחה שלו יכולים להיות איש כשר כמו שאני יודע מה זה איש כשר.

ועל כולם להרגיל אותם על ענין שיחה בינו לבין קונו שזה התבודדות, וכן שמחה וריקודין, ואז כשתלכו בדרך זו תצליח מאד.

העיקר לקרב כל בחור ובשום פנים ואופן אסור להשפיל את אף בחור, תמיד רק למצוא בו את הטוב, ולהשתדל תמיד לדונו לכף זכות ואם תלך בדרך זו תצליח מאד.

ולכן תראה לקפוץ במסירות נפש גדולה ותפתח ישיבה כזו ותצליח מאד וגדולה זכותך בשמים, רק אל תתפעל משום בריה שבעולם.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup