ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם אפשר להיות חסיד ברסלב גם אם אינני לובש בגדים חסידיים ואין לי פאות?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם אפשר להיות חסיד ברסלב גם אם אינני לובש בגדים חסידיים ואין לי פאות?

שאלה:

מאת דן:
לכבוד הצדיק שלום. אני כותב לך את רחשי לבי, מאז שהרב ענה לי על שאלותיי הראשונות אני מרגיש מאושר ושמח בחלקי, כי יש מי שמוכן לשמוע את לבטי ואת שאלותיי ועונה לי במתק דברים ובעצה ברורה ובהירה והכול מבוסס על הכתוב בספרים הקדושים. שאלה: האם ניתן להיות חסיד ברסלב ומקורב באמת לצדיק האמת גם ללא שינוי בבגדים ובגידול פאות בצורה זאת או אחרת?
מצד אחד כשהייתי ביבניאל במעמד המרגש וההיסטורי של סיום הש"ס ראיתי אנשים חסידי ברסלב שבחיצוניותם הם נראים ליטאים לכל דבר, עם חליפות קצרות ופיאות קצרות מאחורי האוזן, זקן מסודר והם מקורבים מאוד מאוד לכבוד הרב. הבנתי מכך שאין צורך בכל הסממנים החסידיים כגון חליפה ארוכה, פאות ארוכות, כובע עגול וכדומה. ומצד שני, ידוע גודל מעלת הבגדים והלבוש החיצוני שהם שומרים על המסגרת היהודית של האדם ובזכות שלא שינו את לבושם נגאלו אבותינו ממצרים והרבה חסידויות וביניהם זרמים מסויימים בברסלב שומרים על הסימנים החיצוניים האלו בקנאות ובאדיקות כאילו הן אחד מעיקרי הדת. ועל כן אני שואל מהי דעת הצדיק: האם כדי להיות מקורב לצדיק האמת יש לשנות את החיצוניות או שאני יכול להראות חרדי ליטאי מבחוץ ועובד ה' בדרך חסידות ברסלב מבפנים?

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ג' לסדר לך ז' מר חשוון ה'תשע"ג

שלום רב אל דן נרו יאיר   

לנכון קיבלתי את מכתבך

חסידות ברסלב לא תלויה בשום דבר, בשום לשון, בשום עדה, בשום לבוש. כמו שבפירוש אמר רביז"ל (חיי מוהר"ן סימן של"ט) על הפסוק (יחזקאל ל"ו) ונתתי לכם לב בשר ודרשו חכמינו הקדושים (בראשית רבה פרשה ל"ד סימן כ"א) אל תקרי בשר אלא בוסר, שיהיה כל אחד בוסר בחלק של חבירו, ל"ב בס"ר אותיות ברסלב, היינו כי הנביא אומר "והסירותי מכם לב האבן" כשיש לאדם לב האבן הוא סתום לגמרי לא יכול לדבר עם הקדוש ברוך הוא כי לבו מאובן כמו אבן, וכמו כן לא אכפת לו מהזולת, אבל כשאדם זוכה ומתקרב אל רביז"ל על ידי זה נמס לב האבן ונעשה לב בשר ומתחיל להרגיש את אחרים וכן מתחיל לדבר אל הקדוש ברוך הוא, ולכן דבר רביז"ל לא תלוי בשום לבוש וכו' בשום עדה וכו' בשום חסידות וכו' רק לפתוח את הלב אליו יתברך.

אשרי ואשרי מי שזוכה להתקרב אל רביז"ל בתמימות ובפשיטות בלי שום חכמות והשכלות כלל, ויציית את רביז"ל על כל אשר יאמר כי הוא זה, אשר בפירוש גילה לנו רביז"ל (לקוטי מוהר"ן חלק א' סימן קכ"ג) שהעיקר והיסוד שהכל תלוי בו לציית את הצדיק על כל אשר יאמר כי הוא זה, ולכן אצל רביז"ל העיקר הוא שמחה לשמח את עצמו עם כל נקודה ונקודה טובה שיש בו מנקודת היהדות, וכן להתמיד בלימוד תורה הקדושה שיעורים כסדרן מקרא משנה גמרא וכו' וכו' ועל כולם להרגיל עצמו לדבר עמו יתברך כאשר ידבר איש אל רעהו והבן אל אביו.

ולכן כל זה כבר לא תלוי לא בלבוש וכו' ולא בעדה וכו' ולא בחסידות וכו' אקווה שתבין דבר מתוך דבר.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup