ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מהן ההלכות הכי חשובות ונחוצות בספר "ליקוטי הלכות"?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מהן ההלכות הכי חשובות ונחוצות בספר "ליקוטי הלכות"?

שאלה:

מאת עידו:
לכבוד קדושת מורי ורבי. שמעתי אתכם מדברים פעמים רבות ממעלת הלימוד בספרי "ליקוטי הלכות", ושכדי לקבל את דעתו של רביז"ל בשלימות מוכרחים לקבל את ההקדמות שכתב מוהרנ"ת ז"ל בספריו הקדושים. ברוך השם התחלתי ללמוד כסדרן ב"ליקוטי הלכות", ואני אוחז כבר בחלק חמישי באורח חיים. חלק גדול מהספר היה קשה לי להבין, בפרט היכן שיש דרושים ארוכים, אך הרבה פעמים מצאתי דיבורים נפלאים המשיבים את הנפש והתחזקתי מאוד. מהם ההלכות הכי חשובות בספר שהם בבחינת "חובה" לכל חסיד ברסלב, ועליהן יש לחזור יותר מהכל?

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר טהרה כ"ח ניסן התשע"ג

שלום וברכה אל עידו נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל הפליג מאד מאד במעלת תלמידו מוהרנ"ת ז"ל, ובפירוש אמר (חיי מוהר"ן סימן ש"ע) אלמלא הוא לא היה נשאר ממנו אפילו עלה אחד, כי הוא כתב את כל ספרי רביז"ל, והשאיר לנו את ההשארה של רביז"ל, ורק הוא הבין היטב היטב את דעת רביז"ל.

ולכן כדי להבין מה שרביז"ל רוצה מאתנו, מוכרחים ללמוד את ספרי "לקוטי הלכות", שהם דרושים נוראים ונפלאים, התחזקות עצומה עד אין סוף, ורואים בחוש שהתחיל את ספריו הקדושים "לקוטי הלכות" עם המאמר בלקוטי מוהר"ן (חלק א' סימן רפ"ב), המדבר מהתחזקות איך שאדם צריך לדון את עצמו לכף זכות, לחפש ולבקש ולמצוא בעצמו נקודות טובות איפה שהוא לא רשע, ועל ידי זה יזכה לחזור בתשובה שלימה, ואם אדם תמיד רודף כלפי חסד, ומוצא את הטוב בעצמו, על ידי זה בקלות הוא יכול לחזור בתשובה, רואים מזה איך שכל ספרי "לקוטי הלכות" הולכים רק על הקדמה זו, לדון את עצמו ואת אחרים לכף זכות, להתחזק בכל מיני אופנים שבעולם, אפילו שעבר מה שעבר וכו', אפילו שנפל במקום שנפל וכו', אסור להתייאש בשום פנים ואופן, אלא להתחיל בכל פעם מחדש, ועל קוטב זה בנוי כל ה"לקוטי הלכות".

ולכן מי שרוצה להיות מקורב אל רביז"ל, ולהבין באמת את דעתו, ומכל שכן מי שלומד ברבים, ההכרח לו ללמוד הרבה "לקוטי הלכות" עד שיהיה בתוך הדם שלו. וידוע שמוהרנ"ת ז"ל הפליג במעלת ה"לקוטי הלכות" שלו, ואמר שזה הגן עדן של הקדוש ברוך הוא, ופעם התבטא ואמר "מזה שלא חושב מהתכלית הנצחי איך שפעם ימות וישכב עם הרגלים אל הדלת, מזה אני לא מדבר כלל, כי זה נדמה אצלי כמו בהמה שגם כן אינה זוכרת שיבוא היום שתמות, אבל מי שכן זוכה לחשוב מהיום האחרון שיהיה פעם גוסס ומת, וישכיבו אותו על הריצפה עם הרגלים אל הדלת, בוודאי עובר עליו מה שעובר וכו', ובשבילו חיברתי את הספרים שלי".

ובאמת מי שמתבונן היטב היטב בדרושים של מוהרנ"ת ז"ל, יראה בכל אות נוראות נפלאות מאד, כי הם מלאים חידושים נפלאים, והוא כתב את זה בקיצור נמרץ מאד מאד, מרוב צרותיו וטרדותיו, ולא כמו שחושבים שיש בזה אריכות גדולה, אדרבה מכל אות יכולים לעשות דרוש גדול.

אני מוכרח להגיד לך שכל התחזקותי כל ימי חיי, במשך קרוב לשישים שנה שאני מקורב אל רביז"ל, זה רק מפני שהתמדתי ושקדתי מאד בימי נעורי על ספרי "לקוטי הלכות", וזה כל חיותי עד עכשיו. יעזור הקדוש ברוך הוא שתתמיד בהתמדה נפלאה בספרי "לקוטי הלכות", ותהיה לך התחזקות על כל החיים.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup