ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הצדיק כותב תמיד שצריכים להיות בשמחה, אבל מה עושים כשזה קשה מאוד וממש בלתי אפשרי?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הצדיק כותב תמיד שצריכים להיות בשמחה, אבל מה עושים כשזה קשה מאוד וממש בלתי אפשרי?

שאלה:

מאת חביבה:
לכבוד מוהרא"ש שליט"א, שלום וברכה! ראשית, ברצוני להודות לך על התשובות המחכימות והמחזקות. אני נכנסת כמעט בכל יום לאתר, בודקת מה התחדש ולומדת הרבה מהתשובות.
אני מטפלת רגשית, עם הרבה ידע מקצועי, נסיון, ברכות מצדיקים והצלחות ברוך השם. ומהניסיון שלי למדתי שלפעמים כדי להיות בשמחה, באיזון וביישוב הדעת, צריך גם טיפול רגשי. טיפול מהסוג שמחלחל לתת מודע, ולעל-מודע, ולא רק לשכל, שבהרבה מקרים מבלבל ומכניס לאדם דמיונות כוזבים ולא מראה לאדם את מקומו האמיתי, ודווקא דרך החלקים האלו בנפש, והחיבור ביניהם לשכל המודע, אדם נהיה בקשר יותר נכון ואמיתי ועמוק עם עצמו, וזה עוזר לו לחולל שינויים בחייו ולהתגבר על הפחדים שתוקעים אותו וחוסמים בעדו את הדרך מהתקדמות.
ברוך השם זכיתי לראות בעזרת ההדרכה שנתתי, בנות מתחתנות, נבנות ומביאות ילדים לעולם, וחיות עם פחות מתחים וקונפליקטים. אני מבינה מהמכתבים של הצדיק, שהוא לא ממליץ כל כך על זה, ואומר שהכל תלוי רק בשמחה. אבל לפי דעתי, גם כדי להיות בשמחה צריכים לפעמים להסיר את המתחים והמחסומים הרגשיים שמונעים מהאדם לעבוד את השם בשמחה וביישוב הדעת. וברוב המקרים שמגיעים אלי, הם לא מצליחים לעשות לבד את העבודה, כי 'אין החבוש מתיר עצמו מבית האסורים'.
לכן רציתי לומר שהיום יש דרכים כשרות וטובות עשרת מונים מפסיכולוגיה סתם, שלפעמים מעצימה את הבעיה, בגלל שמדברים עליה כל-כך הרבה במקום לשחרר אותה. ולדעתי כדאי מאוד להמליץ גם על הטיפולים האלו, שלמדתי אצל מטפלים חרדיים שקיבלו אישור מצדיקים, וכאמור ראיתי הרבה מאוד אנשים שנעזרו ונושעו בזכותם, במיוחד במקרים של טראומות, חרדות פחדים ומתחים. וזאת כמובן כאשר אדם באמת רוצה להיוושע ומוכן לקבל עזרה. אודה לך אם תתייחס באתר או באופן אישי לפנייתי. בברכה.


השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר אחרי קדושים ה' אייר ה'תשע"ג

שלום וברכה אל חביבה תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

בוודאי את צודקת, כי גם להגיע אל מידת השמחה צריכים הדרכה מגוף שלישי.

והנה, אני מוכרח להגיד לך שהקדוש ברוך הוא חמל על עם ישראל דייקא בדור האחרון הזה, שכלל נשמות ישראל עברו מה שעברו את שתי מלחמות העולם שזעזעו את כל העולם כולו, ובפרטיות המלחמה האחרונה על ידי האשמדאי הצורר העמלקי ימח שמו וזכרו, שהשאירה את עם ישראל עם צלקות עמוקות, כי כמעט כל הדור הזה הם ניצולי השואה הנוראה, כי אין משפחה שלא סבלה מזה ועדיין סובלים מזה ביודעים ובלא יודעים וכו'. הכל השתנה לגמרי, כל הגישה אל בני אדם בכלל בין אדם לחבירו, והן הגישה בפרטיות בין איש לאשתו ובין הילדים לחנכם וכו'.

ודייקא בדור הזה שלח לנו הקדוש ברוך הוא את נשמת רביז"ל שיש בספריו הקדושים עצות לכל בעיות החיים וממש אין בעיה ואין צרה ואין תסכול וכו' שלא יהיו כתובים בספרי רביז"ל עם הדרכות איך לצאת מזה.

הבעיה העיקרית של האדם, אומר רביז"ל (לקוטי מוהר"ן חלק א' סימן לג) שאין שלום בעצמיו וכו' היינו שהוא בעצמו לא בשלום עם עצמו וכו', ומזה בא שלא יכול להסתדר עם הזולת וכו', אין לו שום טעם בחייו ואין לו שלום בית, הוא לא יכול להסתדר עם אשתו ועם ילדיו, ועם החֵברה וכו', הוא תמיד ממורמר, יש לו קושיות על הקדוש ברוך הוא, ויש לו ספיקות באמונה.

הכלל, מי שאינו שלם עם עצמו החיים שלו מלאים תסכול, ולכן צריכים קודם להעלות ולהגביה את האדם ולהראות לו דרך בחיים שיהיה שלם עם עצמו, שלא יכעס על עצמו וכו' שיהיה לו ביטחון עצמי וכו' ולהראות לו את יופי החיים וכו' וזה יכניס בו שמחה אמיתית, ואז כל החיים שלו ישתנו לטובה ויוכל להתמודד עם קושי החיים. כי באמת אין דבר כזה שהולך לאדם קל בחיים, אין מושג כזה כלל, ולכל אחד יש בעיות בחיי היום יום בלי יוצא מן הכלל וכו'. זה נבדק בעניות וזה נבדק בעשירות וכו' זה עם ילדים וזה עם זוגיות וכו' ממש אין בית שלא יהיו שם בעיות. ההפרש הוא איך זוכים להתמודד עם קושי החיים והמרירות שעוברת על כל אחד ואחת בזה העולם, ועל זה צריכים גוף שלישי שידריך אותנו.

וזה הלימוד העמוק של רביז"ל, שיש אצלו לימודים נוראים ונפלאים כאלו עד שיכול לרפאות את כולם כמו שאמר בעצמו (ספורי מעשיות מעשה יג מיום ו') שהקבצן בלי הידיים אמר "אני מרפא את הבת מלך", שזה סובב על כלל נשמות ישראל, שהמלך האכזר יורה בהם חיצים ארסיים וכו' עיין שם באריכות.

ולכן עלינו מונחת חובת היום לגלות ולפרסם את לימודו הטוב והנפלא של רביז"ל לכל העולם כולו, שיש בו עצות והדרכות והנהגות לכל אלו השבורים והרצוצים וכו' המיואשים בחייהם וכו' ואפילו אדם שכבר חושב שלא חסר לו שום דבר, יקבל עצות והנהגות ישרות מספרי רביז"ל וכל חייו ישתנו לטובה.

אשרי מי ששוקד בספרי רביז"ל ואשרי ואשרי מי שמפיץ את ספרי רביז"ל ומזכה את הרבים ועל ידי זה הוא מציל נשמות מאבדון.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup