ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם צריכים להקדיש זמן ביום השואה כדי לספר לילדים על מאורעות השואה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם צריכים להקדיש זמן ביום השואה כדי לספר לילדים על מאורעות השואה?

שאלה:

מאת דן:
שלום לכבוד הצדיק שליט"א. השם יאריך ימיך בטוב ושנותיך בנעימים. אני לומד ומתחזק מספריו של הרב ושואב מהם עידוד רב.
אני זוכה ללמד בתלמוד תורה בתל אביב, וברצוני לדעת כיצד עלינו לנהוג ביום השואה: האם כדאי להקדיש זמן ללמד את הילדים על השואה, כיצד נהגו הצדיקים בזמן ימי האימה ומסרו את נפשם לקיים את המצוות גם במצור ובמצוק, או שעלינו להתעלם מכל נושא השואה וללמד כרגיל, והילדים ילמדו בעתיד על נושא זה מקריאת ספרים בספרייה או מהוריהם?


השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר במדבר כ"ח אייר התשע"ג

שלום וברכה אל דן נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

בענין השואה וכו', בוודאי נחוץ מאד מאד ללמוד את זה עם התלמידים, ולספר להם את רשעות העמלקים ימח שמם וזכרם, ואפילו כדאי פעם בשנה ללכת ולבקר ב'יד ושם', שיראו במוחש מה עבר על עם ישראל בדורותינו אלו שעדיין מסתובבים המון יהודים עם מספרים על הידים, שחקקו העמלקים הארורים על ידיהם, וזה יכניס בנו הבנה על מה שאמר רבי שמעון בן יוחאי (ספרי בהעלותך) הלכה בידוע שעשו שונא ליעקב, וכל אומות העולם ידעו בבירור מה שעושים לעם ישראל, חונקים אותם בתאי הגזים, שורפים אותם במשרפות, והורגים אותם במיתות משונות וכו' וכו', ולא עשו שום דבר להפסיק את זה, אף שהיה בידם להפסיק את זה, ודבר זה צריכים טוב טוב לחקוק בדעתנו, כי לצערינו הרב יפי הנפש שיושבים על סיר הבשר וכו', רוצים להשכיח את זה מהדור החדש וכו', ורוצים להתבולל ביניהם, אשר המציאות מראה שיש להם שנאה עמוקה אל נשמות ישראל, ולכן ראוי לספר את זה לילדים וכן לתלמידים, למען ידעו ויזכרו את אשר עשו לנו העמלקים הארורים.

ובוודאי כדאי וכדאי לספר סיפורים על גבורתם של נשמות ישראל, שאפילו בתנאים הכי קשים שעברו, שאין לנו מושג בזה כלל, אף על פי כן קיימו את מצוותיו יתברך במסירות נפש הכי גדולה, והחזיקו באמונתם בגאון ובגאווה.

אצלנו 'יום השואה' זה תשעה באב ופעם בשנה אנחנו מחוייבים להתאבל על חורבן בית המקדש ועל צרות וגלות ישראל, וזה היום היחידי בשנה שנקרא 'יום השואה', וכן בכל לילה בעת חצות ראוי לומר אז תחינות ובקשות ולבקש רחמים ממנו יתברך על גלות וצרות ישראל שיגאלנו גאולת עולם.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup