ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שמעתי שהיו כמה אדמורי"ם שבזמן השואה עזבו את קהילתם והצילו את עצמם. איך מסבירים את זה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שמעתי שהיו כמה אדמורי"ם שבזמן השואה עזבו את קהילתם והצילו את עצמם. איך מסבירים את זה?

שאלה:

מאת שמחה:
שלום וברכה לכבוד קדושת אדמו"ר מוהרא"ש שליט"א. שמעתי שמספרים שהיו שני אדמורי"ם משני חסידויות שונות שעזבו את אירופה כחודש לפני פלישת הנאצים, אך חסידיהם נשארו ונכחדו בשואה. על אחד מהאדמורי"ם מסופר כי אחיו של האדמו"ר אמר לחסידים שחששו למצבם באירופה, שהרבי עוזב רק בגלל תשוקתו לארץ ישראל ושהוא רואה שיהיה טוב מאוד לחסידים איפה שהם עכשיו, והכל יהיה בסדר. אך כאמור חודש אחר כך הגיעו הגרמנים והרגו את כולם. האם הדברים נכונים? ואם כן, כיצד מסבירים אותם? תודה רבה על הכל, שמחה.

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר נשא ג' סיון התשע"ג

שלום וברכה אל שמחה תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

קודם כל צריכים לברר אם הדבר הזה הוא אמת, כי אנחנו יודעים שהמון צדיקים, אדמורי"ם ורבנים יראי השם יכלו להנצל מהשואה האיומה ולא רצו להפרד מקהילותיהם וחסידויותיהם, ודבר זה מפורסם, ולכן זה סתם שקר להוציא לעז על צדיקים ואדמורי"ם ורבנים יראי השם שעזבו את קהילותיהם, וכדאי לבדוק את זה טוב טוב בגנזך ההיסטוריה של השואה וכו'.

הדבר השני, כל מי שיודע מה שהיה אז סמוך מאד למלחמה וכו', היה ממש תוהו ובוהו וכו', ואף אחד לא דימה בדעתו מה שהולך לקרות, הכל היה מעורפל וכו', ואף אחד לא חלם את רציחת העמלקים ימח שמם, ולכן אי אפשר להאשים את אף אחד.

הדבר השלישי, אלו האדמו"רים שכן ניצלו באיזה דרך שרק לא תהיה, דייקא על ידיהם נשארה היהדות החרדית כמו שהיתה לפני השואה, כי הם בנו מחדש את כל הקהילות הקדושות שנשרפו ונחרבו וכו' וכו', ואלמלא הם לא היה נשאר שריד ופליט, ולכן אסור להטיח עליהם דברים וכו'.

ידוע שמי שעבר את השואה וכו', ונשאר בשכלו וכו', זה חידוש כזה שאי אפשר להסביר, ומכל שכן שהקימו בתים מחדש, כל זה רק בזכות אלו הצדיקים והאדמורי"ם שנשארו אחר השואה, שהם הפיחו רוח חיים בניצולי השואה, ועל כן אסור לדבר שום רע על אלו הצדיקים והאדמורי"ם ניצולי השואה, כי הם הם שהצילו את הדור, ודייקא על ידם נשארו קהילות קדושות עם ישיבות ותלמודי תורה ובתי ספר, ואלמלא הם הייתה נשכחת כל היהדות וכו'.

בכלל טוב לשתוק ולא לדבר, ולא להוציא לעז על אלו האנשים שעברו את השואה, כי אלו הם צדיקים גמורים, ובפרט יהודי שעבר את השואה ויש לו מספר על היד, ועדיין מניח תפלין ושומר שבת, זה צדיק גדול שראוי לבקש ממנו ברכה.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שתהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפני תשכילי ותצליחי. 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup