ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הבנתי שמפאת נוחות, במניין שלכם באומן לא מתפללים לכיוון ירושלים. מה המקור להיתר זה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הבנתי שמפאת נוחות, במניין שלכם באומן לא מתפללים לכיוון ירושלים. מה המקור להיתר זה?

שאלה:

מאת מלאכי:
לכבוד מוהרא"ש שליט"א. השם ייתן לכם חיים ארוכים, אמן.
יש לי שתי שאלות לגבי המניין שלכם באומן: הבנתי שמפאת נוחות במניין שלכם לא מתפללים לכיוון ירושלים. מה המקור להיתר זה?
ושאלתי השניה: ראיתי בהלכה שיש פוסקים האומרים שבבית כנסת שלא מתפללים לכיוון ירושלים, יכול אדם להתפלל לכיוון ירושלים ואינו נחשב ל"לא תתגודדו". ומכיוון שאתם הוא המרא דאתרא במניין שלכם אני שואל: האם יהיה מותר לי לנהוג כן אם ארצה? תודה רבה

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר קרח כ"ז סיון ה'תשע"ג

שלום וברכה אל מלאכי נרו יאיר

לנכון קבלתי את מכתבך.

עליך לדעת שבחוץ לארץ לא שייך לכוון פניו כנגד ירושלים בשום פנים ואופן, כי מאיפה תדע שכיוון זה הוא לצד ירושלים? אולי הצד השני הוא לכיוון ירושלים? ולכן בחוץ לארץ מתפללים תמיד נגד מזרח, וכמובא בשולחן ערוך (אורח חיים הלכות תפלה סימן צ"ד) וכן מובא (שם סעיף ג') מי שאינו יכול לכוון הרוחות, יכוון לבו לאביו שבשמים. ועל זה אנו סומכין. ולכן – איך שתרצה תתפלל.

העיקר שתבוא בראש השנה לאומין שבפירוש גילה לנו רביז"ל (חיי מוהר"ן סימן ת"ג) מה אומר לכם, אין דבר יותר גדול מזה. ולכן צריכים לעשות כל מיני השתדלויות לבא אל רביז"ל באומין על ראש השנה וששום דבר לא יבלבלו וכו'.

וכבר אמר פעם רביז"ל לבתו אדל: היום יש מוחות כל כך קטנים שכל דבר קטן מבלבל אותם, אפילו צעיף של נשים... וזה סובב על כל פרט ופרט: זה מבלבל אותו שלא מכוונים נגד ירושלים, זה מבלבל אותו שבאים לשם כל מיני טיפוסי אנשים שאינם לפי רוחו, זה מבלבל אותו "מי אומר שזה ככה?", זה מבלבל אותו "מי אומר שבאמת רביז"ל קבור במקום הזה?", וזה מבלבל אותו "הרי מקובל אחד אמר שרביז"ל נמצא בהר ציון!"... הכלל, שהס"מ אורב על כל אחד ואחד שלא יבוא בראש השנה לאומין עם כל מיני אמתלאות. וכבר אמר מוהרנ"ת ז"ל שעוד יתגלה אשר כל אחד שבא על ראש השנה באומין יש לו חלק בגאולה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup