ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם כדאי להלוות לחבר כסף עבור כרטיס טיסה לאומן, גם אם יש לי חשש שהוא לא יוכל להחזיר לי את הכסף?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם כדאי להלוות לחבר כסף עבור כרטיס טיסה לאומן, גם אם יש לי חשש שהוא לא יוכל להחזיר לי את הכסף?

שאלה:

מאת שמשון:
לכבוד הצדיק שלום וברכה. בעזרת השם, השנה זו תהיה השנה השלישית שבה אזכה להיות באומן בראש השנה. בשנתיים הקודמות בן משפחה הלווה לי את הכסף ובכל פעם החזרתי לו קצת, והשנה רכשתי את הכרטיס בעצמי.
יש לי חבר שמאוד רוצה לטוס, אך יש לו בעיה כספית. מצד אחד אני מאוד רוצה לעזור לו כמו שעזרו לי, ואני שוקל להציע לו הלוואה עבור הכרטיס ולסכם איתו שהוא יחזיר לי אלף ₪ בכל חודש, הבעיה היא שיש לי חששות שיהיה קשה לו להחזיר את הכסף. מה דעתו של הצדיק בעניין? בברכת בריאות איתנה ורק שמחה.


השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר דברים ג' מנחם אב התשע"ג

שלום וברכה אל שמשון נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל אמר (חיי מוהר"ן סימן ת"ג) הראש השנה שלי עולה על הכל. והיה פלא אצלי מאחר שהמקורבים שלי מאמינים לי ולמה לא יזהרו כל האנשים המקורבים אלי שיהיו כולם על ראש השנה, איש לא יעדר? כי כל ענין שלי הוא רק ראש השנה. והזהיר לעשות כרוז שכל מי שסר אל משמעתו ומקורב אליו יהיה על ראש השנה אצלו, לא יחסר איש, ומי שזוכה להיות על ראש השנה ראוי לו לשמוח מאד מאד, כמו שכתוב (נחמיה ח') "אכלו מעדנים ושתו ממתקים כי חדות הוי"ה הוא מעוזכם", וזה נאמר על ראש השנה; ואמר (חיי מוהר"ן סימן ת"ה) הראש השנה שלי הוא חידוש גדול, והשם יתברך יודע שאין הדבר הזה בירושה מאבותי, רק השם יתברך נתן לי זאת במתנה, שאני יודע מהו ראש השנה. לא מבעיא אתם כולכם, בוודאי תלויין בראש השנה שלי, אלא אפילו כל העולם כולו תלוי בראש השנה שלי; ולכן אין דבר יותר גדול מזה מלנסוע אל רביז"ל על ראש השנה, והס"מ עובד על כל אחד ואחד עם כל מיני תירוצים שלא יגיע לציון רביז"ל וכו'.

יש שיחה מרביז"ל שאמר: את זה פעלתי אצל הקדוש ברוך הוא, שעל הוצאות הדרך הלוך וחזור אני משלם, ולכן שלא יהיה תירוץ שאין כסף, כי רואים שעעבור כל מיני שטויות אנשים מלווים כסף, ועל תיקון נצחי כזה שכל גאולת ישראל תלויה בזה, על זה אומרים שאין כסף... ואמר רבי נחמן טולטשינער ז"ל: פעם לא היה מניעה של כסף, כי היו רצונות כל כך חזקים ששום דבר לא מנע את האדם מלהגיע אל ציון רביז"ל, אף שאז היו עניים יותר גדולים ממה שהיום וכו', אבל היום כפי מיעוט הרצונות שלנו, גם כסף הוא מניעה. זאת אומרת אם אדם רוצה באמת ויודע שזו תקוותו ותקוות כל עם ישראל להיות בראש השנה באומן, אז כסף זה לא מניעה.

אתה לא צריך להלוות, בפרט שאתה לא בטוח שיחזירו לך את זה, ולכן אתה צריך לשמור מאד מאד, וכבר אמר התנא (אבות פרק ב') איזו היא דרך טובה שידבק בה האדם? רבי שמעון אומר "הרואה את הנולד". ואחר כך הוא אומר איזו היא דרך רעה שיתרחק ממנה האדם? רבי שמעון אומר הלווה ואינו משלם. ולכאורה אין זה דבר והיפוכו? היינו כי כל תנא מתלמידי רבי יוחנן בן זכאי אמר דרך טובה שיקנה לעצמו - עין טובה וחבר טוב ושכן טוב, ולהיפך דרך רעה שיתרחק ממנה - עין רעה חבר רע ושכן רע וכו', ורק רבי שמעון אומר שני דברים שלא קשורים אחד להשני?! אלא יש לומר, פשוט רבי שמעון אומר - תמיד תהיה חכם הרואה את הנולד, ומה זה? הלווה ואינו משלם, אם אתה מביא כסף לשני, תסתכל כבר לכתחילה אם הוא יוכל לשלם לך, ודי לחכימא.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup