ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הורי מתנגדים שאסע לאומן. האם אני מחויב לשמוע בקולם בעניין זה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הורי מתנגדים שאסע לאומן. האם אני מחויב לשמוע בקולם בעניין זה?

שאלה:

מאת אבי:
לכבוד הצדיק שליט"א. יישר כח שעניתם על שאלתי הקודמת, ממש החייתם את נפשי האומללה, ובפרט שזכיתי בזכויות חינם שהרחבתם כל כך בתשובה המלאה בהדרכה לחיים, ואני מאחל לכם שכשם ששמחתם אותי כך ישמח השם אתכם בשפע רב שלא יופסק לעולם ובכל מילי דמיטב.
כתבתם לי במכתב שאראה לכבד ולייקר מאד את ההורים. זכיתי וברוך השם אני נוסע לאומן לראש השנה כבר כמה שנים, וגם השנה ברוך השם כבר קניתי כרטיס, יעזור השם ואזכה לנסוע, אך ההורים שלי מאוד מתנגדים לזה, וברצוני לשאול מה עלי לעשות: האם להימנע מלנסוע משום כיבוד הורים, או לנסוע למרות התנגדותם? אשמח ואודה מאוד לצדיק אם יוכל לענות לי ולהורות לי את הדרך הישרה.


השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר עקב י"ד אב התשע"ג

שלום וברכה אל אבי נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

אשריך ואשרי חלקך שזכית לנסוע כבר הרבה פעמים אל ציון רביז"ל על ראש השנה באומן.

מצוות כיבוד אב ואם עולה על הכל, עם כל זאת, אתה צריך להסביר להורים מה זה להיות אצל רביז"ל על ראש השנה, כי באמת אף אחד לא יודע ולא מבין מה זה להיות אצל רביז"ל בראש השנה, הרי חכמינו הקדושים אמרו (ראש השנה ח:) בראש השנה נידון מה יהיה בסופו, היינו בראש השנה הוא יום הדין והנורא שדנים את כולם כל הבריאה כולה, מה יהיה עם כל אחד ואחד בשנה זו, מי לחיים מי למוות וכו', מי בחניקה ומי בשריפה וכו', וכן אמרו (ביצה ט"ז.) כל מזונותיו של אדם קצובים מראש השנה, היינו שאז כותבים את התקציב לאדם על כל השנה, וכן אמרו (בראשית רבה פרשה נ"ו סימן י"ג) כל ימות השנה ישראל נאחזין בעבירות, ומסתבכין בצרות, ובראש השנה הן נוטלין שופר ותוקעין בו, ונזכרים לפני הקדוש ברוך הוא והוא מוחל להם; כשאדם חוטא בר מינן, אזי בלי שום ספק יקבל עונש, כי יש דין ויש דיין, אבל כשבא בראש השנה ומבקש סליחה, ומכניע את עצמו לפניו יתברך, מיד הוא מוחל לו, כמאמרם ז"ל (שוחר טוב תהלים ק"ב) "פנה אל תפלת הערער", אמר רבי יצחק: כלפי דורות אמרו, שאין להם לא נביא ולא כהן ולא בית המקדש שיכפר עליהם, אלא עוד תפלה אחת שנשתייר להם שהם מתפללין בראש השנה ויום הכפורים, ולא תבזה אותו מהם. הוי, ולא בזה את תפלתם; הרי שלך לפניך, שבראש השנה אז הוא המשפט לכל העולם כולו. והנה ידוע כשיש משפט חמור צריכים לקחת עורך דין גדול, וככל שהמשפט יותר גדול ויותר מסובך, לוקחים את העורך דין הכי גדול, ואם נגזר עליו איזה עונש מוות רחמנא ליצלן, אזי לוקחים את העורך דין הכי גדול בעולם, ואף שזה עולה הון תועפות, מוכרים את כל מה שיש לו כדי לשלם לעורך דין, העיקר שיציל אותו ממוות בטוח לחיים. והנה רביז"ל הוא העורך דין הכי גדול בעולם, והוא הכריז (חיי מוהר"ן סימן ת"ה) הראש השנה שלי הוא חידוש גדול. והשם יתברך יודע שאין הדבר הזה בירושה מאבותי, רק השם יתברך נתן לי זאת במתנה, שאני יודע מהו ראש השנה. לא מבעיא אתם כולכם, בוודאי תלויין בראש השנה שלי, אלא אפילו כל העולם כולו תלוי בראש השנה שלי; ולכן נוסעים אל רביז"ל על ראש השנה, כדי שהוא יהיה לנו עורך דין במשפט ששופטים אז את כל אדם, והוא מוסר את נפשו עבור כל אחד שבא אליו וחוזר שם בתשובה שלימה, ומבקש ממנו יתברך שישמור אותנו כל השנה מכל מיני צרות ורעות רבות וכו', ושנזכה להכתב בשנה של בריאות והצלחה בחיים, ופרנסה טובה, ושמירה מכל מיני גניבות וגזילות ואלימות, ומכל מיני מיתות משונות, כי הצדיק האמת הוא העורך דין הכי גדול, ורביז"ל רצה שכולם יהיו אצלו בראש השנה בלי יוצא מן הכלל.

ולכן ההורים שלך צריכים להבין כי בזה שאתה נוסע אצל רביז"ל, אתה מציל את עצמך ואת כל המשפחה וכו' מכל מיני מאורעות ומכשולות וסכנות שרק קורים בעולם, וכן שתכתבו לפרנסה בשפע, ולכל הישועות שרק צריכים, האם לא כדאי בשביל זה לנסוע אל ציון רביז"ל? הרי בראש השנה פועלים אצל רביז"ל במליונים וכו', כל אחד כפי האמונה החזקה בזה וכו', ולכן למה לההורים לדאוג? אדרבה, הם צריכים לגרש את ילדיהם להיות בראש השנה באומן, כי אם שמה מחלקים בריאות, פרנסה, שלום בית, ילדים, נחת וכו' וכו', האם זה לא שווה פי מליון מלנסוע לעסקים מעבר לים למזרח הרחוק כמו סין, או במערב הפרוע כמו לוס-אנג'לס?!

האמת שכיבוד אב ואם זו מצוה מאד מאד גדולה וחמורה שבחמורות, עם כל זאת לצערינו הרב הם לא יודעים מה זה להיות בראש השנה אצל רביז"ל באומן, שהבטיחנו הבטחה כל כך גדולה, וכו' וכו', תבטיח להם שתתפלל עליהם ולא תעזוב את הציון ותתתפלל עליהם שם לבריאות ואריכות ימים ופרנסה בנקל ונחת וכו' וכו'.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup