ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם כדאי לי לנסוע לאומן לשלוש שעות בלבד, כדי להשתטח על הציון ולהגיד את התיקון הכללי?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם כדאי לי לנסוע לאומן לשלוש שעות בלבד, כדי להשתטח על הציון ולהגיד את התיקון הכללי?

שאלה:

מאת משה:
לכבוד הצדיק. קודם כל, אני מודה מקרב לב על הקונטרס 'סדר-דרך-הלימוד', הקונטרס הזה עשה לי מהפכה בבית, וסוף סוף הילדים רואים שהאבא לומד. ברוך השם זכיתי לסיים כבר ששה סדרי משנה, והשם יעזור שנזכה ליהנות מאורכם הגדול עוד רבות בשנים מתוך בריאות איתנה ושלימות הנפש.
ברצוני לשאול שאלה חשובה, וסליחה על הטרחה: עוד לא זכיתי להיות באומן, ובכלל אף פעם עוד לא יצאתי מארץ הקודש, ונפשי חשקה מאוד להשתטח על ציון רבינו הנחל נובע מקור חכמה, כי אני מרגיש שבלעדיו הייתי נאבד לגמרי. הבעיה היא שאינני יכול לנסוע לאומן בראש השנה כי אני משמש כגבאי בית מדרש של חסידות גדולה.
עלה בדעתי רעיון לנסוע הלוך וחזור (במשך השנה ולא בראש השנה), ולהיות אצל רבנו ז''ל שלוש שעות ולחזור באותו יום מבלי להתעכב. האם יש לזה חשיבות, או שעדיף שלא לצאת מהארץ כלל? איני יודע מה לעשות.
ועוד פעם, אני מודה לכם על כל העצות והדרך שהנחלתם לעם השם, והלוואי ויכולתי לבוא ולהסתופף תחת עפר רגליכם. כי אורך ימים ושנות חיים יוסיפו לך. ימים על ימי מלך תוסיף שנותיו כמו דור ודור.

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר ראה  כ"ב אב ה'תשע"ג


שלום וברכה וכל טוב סלה אל משה נ"י

לנכון קיבלתי את מכתבך.

אשריך ואשרי חלקך שזכית להתוודע מרביז"ל, שהוא הרבי של הדור הזה - שמבין את כל אחד ואחד ויכול לרדת אל כל אחד ואחד ולהגביה כל אחד ואחד, ולהדביק אותו בו יתברך, ולכן אתה צריך מאד מאד לשמוח שזכית להתקרב אל רביז"ל.

ועל כולם אתה צריך לשמוח שקיבלת ממנו את סדר-דרך-הלימוד שגילה לנו רביז"ל (שיחות הר"ן סימן ע"ו) דרך נפלאה מאד מאד איך להצליח בלימוד התורה הקדושה - ללמוד בכל יום חומש ורש"י עם התרגום מפרשת השבוע ולא לחכות עד יום שישי, אלא לקיים מה שכתוב בשולחן ערוך (אורח חיים רפ"ה סעיף ג') מיום ראשון ואילך נקרא עם הציבור, וכתב שם המשנה ברורה שכך נהג הגר"א, כי זה מדינא דגמרא. וכך בכל שבוע תסיים שנים מקרא ואחד תרגום עם פרוש רש"י, וכן תגרוס בכל יום המון פרקים משניות, ואם תזכה לומר בכל יום ח"י פרקים משניות  - אין למעלה מזה, כי זה הורג את היצר הרע, ומה גם שבזכות המשניות תהיה לך פרנסה, כי משנ"ה עולה כמספר פרנס"ה, ומי שאומר הרבה משניות זוכה לפרנסה בניקל, וכן אם אדם נפל בבוץ וליכלוך וכו' וכו' על ידי עוונותיו המרובים וכו' וכו' על ידי לימוד משנה יכול לצאת מכל הליכלוך שלו וכו' וכו', כי (תהילים ל') ה'עלית מ'ן ש'אול נ'פשי ראשי תיבות משנ"ה, ואם אדם מרגיל את עצמו ללמוד הרבה משניות זה מזכך את הנשמה שלו כי משנ"ה אותיות נשמ"ה, ואמרו חכמינו הקדושים (ויקרא רבה פרשה ז' סימן ג') אין הגלויות הללו מתכנסות אלא בזכות משניות.

ועל כולם אם היית זוכה בכל יום ללמוד דף גמרא בסדרת הדף היומי אין למעלה מזה, כי גמר"א היא ראשי תיבות של ארבעת מלאכי השמירה ג'בריאל מ'יכאל ר'פאל א'וריאל. אשריך ואשרי חלקך אם תקיים את זה ואז טוב לך כל הימים.

בענין להיות אצל ציון רביז"ל באומן שעוד אף פעם לא היית שם, כדאי לך לעזוב את הכל ולברוח אל ציון רביז"ל במשך עשרים וארבע שעות, לכל הפחות שתהיה פעם בחייך אצל ציון רביז"ל, כי מה אדם לא יעשה בשביל תיקון נפשו הרי ימינו כצל עובר, הנה אנחנו כאן והנה אנחנו יוצאים מכאן וכו' וכו', ולכן כדאי וכדאי על כל פנים פעם אחת בחיים להיות בציון רביז"ל ולתת שם פרוטה בעבורו ולומר את העשרה מזמורי תהילים הנקראים 'תיקון הכללי' כדי לקבל את תיקונו, ועוד לא היה צדיק בעולם שהבטיח עם שני עדים כשרים שמי שיזכה לבוא אל ציונו אפילו אם עצמו וגבהו פשעיו יוציא אותו מהשאול תחתית ומתחתיו. ולכן אם עדיין לא היית, תעשה כל מיני מאמצים שבעולם לבוא אל ציון רביז"ל ותאמר את העשרה מזמורי תהילים שזה תיקון נורא מאד, ואל תדחוק את זה כי ימינו כצל עובר ואמרו חכמינו הקדושים (בראשית רבה פרשה צ"ו סימן ב') כצל ימינו על הארץ - והלוואי כצילו של כותל או כצילו של אילן, אלא כצילו של עוף בשעה שהוא עף; זאת אומרת החיים עפים לנו, הנה יום והנה לילה, ולכן אם לא היית עדיין אצל ציון רביז"ל באומן, תראה לקחת מטוס ולנסוע אפילו רק לעשרים וארבע שעות.

בוודאי אין למעלה מזה להיות אצל רביז"ל על ראש השנה, שאמר (חיי מוהר"ן סימן ת"ג) הראש השנה שלי עולה על הכל. והיה פלא אצלי מאחר שהמקורבים שלי מאמינים לי ולמה לא יזהרו כל האנשים המקורבים אלי שיהיו כולם על ראש השנה, איש לא יעדר? כי כל העניין שלי הוא רק ראש השנה. והזהיר לעשות כרוז שכל מי שסר למשמעתו ומקורב אליו יהיה אצלו על ראש השנה לא יחסר איש. ויען שיש לך מניעות ואתה לא יכול לנסוע מפני פרנסתך, על כל פנים תהיה עכשיו פעם אחת בחייך, ויפה שעה אחת קודם כי אדם לא יודע מה יהיה איתו מחר וכו' וכו'.

אל תהיה בטלן, תרגיל את עצמך לדבר אל הקדוש ברוך הוא בשפת האם שלך אשר כל דיבור ודיבור שמדברים עמו יתברך זו הצלחה נצחית. 

 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup