ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם בראש השנה מותר לרקוד, לשיר ולשמוח או שצריכים להיות בפחד מאימת הדין?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם בראש השנה מותר לרקוד, לשיר ולשמוח או שצריכים להיות בפחד מאימת הדין?

שאלה:

מאת אור:
שלום וברכה לכבוד מורנו ורבנו שליט״א. אנחנו מתפללים בכל יום שהקדוש-ברוך-הוא ייתן לך רפואה שלימה ושתזכה לאריכות ימים.
יש שאלה שמטרידה אותי מאוד בחודש האחרון לקראת ראש השנה המתקרב: ראיתי שהרב כתב שאנשי שלומנו נוהגים שלא לרקוד, למעט בדיבור ולהיות בפחד גדול בלילה הראשון של ראש השנה, אך אני מפחד שאם אנהג כך אפול לעצבות, כי בדרך כלל בראש השנה אני מרגיש שמחה גדולה והתעלות, ואני רוקד עם כל החברים במעגל בזמן שאנחנו שרים "אשרינו שיש לנו רבי כזה", ובפרט שהשנה אנו נוסעים בקבוצה גדולה של כעשרים וחמישה אנשים, שחלקם אינם שומרי תורה ומצוות ולחלקם זו הפעם הראשונה באומן.
יש לציין שאני אישית מאוד מתחזק ושמח בריקודים שאנו רוקדים בראש השנה, וכמובן שזו שמחה של קדושה ולא שמחה של הוללות חס וחלילה.
אשמח אם הרב יורה לנו כיצד לנהוג, תודה רבה.


השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר נצבים וילך כ"ב אלול ה'תשע"ג

שלום וברכה אל אור נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל אמר (שיחות הר"ן סימן כ"א) בראש השנה צריכין להיות חכם שיחשוב רק מחשבות טובות שייטיב השם יתברך עמנו וכו', וצריכין להיות שמח בראש השנה. גם צריכין לבכות בראש השנה, בראש השנה ביום הראשון צריכין למעט בדיבור מאד מאד. ואמר שאדם גדול צריך לדקדק בזה ביותר, ועל כן הוא אינו אומר ביום הראשון אפילו הפייט רק מה שיסד רבי אלעזר הקליר, אבל שאר הפייט אינו אומר מחמת שאדם גדול צריך לדקדק אז ביותר לבלי לדבר שום דיבור שאינו מוכרח; הרי שלך לפניך איך צריכים להתנהג בראש השנה.

עם כל זאת, היות שאתה בא עם קבוצה גדולה של אנשים שעדיין רחוקים מקיום מצוות מעשיות, ראוי לך לשמוח עמהם ולרקוד עמהם כל הזמן, ולהחדיר בהם שמחה אמיתית, כי העיקר זה שמחה, כי בלי שמחה האדם אבוד בזה העולם, ובפרט בראש השנה - אז צריכים מאד מאד לשמוח, ועל ידי זה יזכה להיות בשמחה כל השנה כולה. עם כל זאת, צריכים מאד מאד לשמור שלא תהיה חס ושלום שמחה של הוללות ושל ליצנות, רק לשמוח בזה שאתם זוכים להיות אצל ציון רביז"ל על ראש השנה, כי בפירוש גילה לנו רביז"ל (חיי מוהר"ן סימן ת"ג) שמי שזוכה להיות אצלו על ראש השנה ראוי לו לשמוח מאד מאד, כמו שכתוב (נחמיה ח') "אכלו מעדנים ושתו ממתקים כי חדות הוי"ה הוא מעוזכם", וזה נאמר על ראש השנה.

אם אתה כבר נמצא אצל ציון רביז"ל בראש השנה, ראה להרבות שם בשיחה בינך לבין קונך אשר אין למעלה מזה, כי במקום גניזת הצדיק שם יש אויר הנח והזך וכו', ושם התפלות עולות בקלות לשמים, ובפרט שרביז"ל רצה שנבוא שם ונתפלל אליו יתברך, ואמר (חיי מוהר"ן סימן קס"ב) שיהיה לו תענוג גדול מזה, ועשה תנועות בגופו ובעצמותיו אז, ורימז שיהיה לו חילוץ עצמות אז בקברו כשיאמרו תהלים על קברו ויתבודדו עמו יתברך.

אשריך ואשרי חלקך שאתה בא עם קבוצה כל כך גדולה, ואתה זוכה ומזכה את הרבים, ואמרו חכמינו הקדושים (יומא פז.) כל המזכה את הרבים אין חטא בא על ידו.

 הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפנה תשכיל ותצליח.

המאחל לך כתיבה וחתימה טובה
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup