ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה דעתו של כבוד הרב בנוגע לאלו שהכריזו שהם הולכים לנקום בערבים בגלל רצח שלושת החטופים?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה דעתו של כבוד הרב בנוגע לאלו שהכריזו שהם הולכים לנקום בערבים בגלל רצח שלושת החטופים?

שאלה:

מאת שימי:
לכבוד הרב שלום.
כולנו עדיין מזועזעים ודואבים מהבשורה המרה על מציאת שלושת הגופות של הנערים החטופים - גלעד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הי"ד, והלוואי שלא נדע עוד צער כזה מעולם. היום פורסמו הודעות בשם כמה אנשים שהם מתכוונים לנקום בערבים בבחינת מידה כנגד מידה בגלל הרצח הנורא. מה דעתכם בעניין? האם מותר לעשות זאת?

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר בלק ד' תמוז ה'תשע"ד

שלום וברכה אל שימי נרו יאיר

לנכון קיבלתי את מכתבך.

אתה צריך לדעת שיהודי הוא לא נקמן, יהודי הוא רחמן, ואסור להשתמש באלימות כי זו לא דרך של יהודי, יהיה מה שיהיה ויהיה מה שהצד השני עשה, יהודי צריך תמיד ללכת במידת הרחמנות, כי זה סימן שהוא יהודי טהור, כמאמרם ז"ל (שבת קנא:) כל המרחם על הבריות מרחמים עליו מן השמים, וכל מי שאינו מרחם על הבריות אין מרחמים עליו מן השמים.

זו לא דרך יהודית ללכת ולהתנכל לאנשים חפים מפשע, ולא הולכים באלימות עם סתם אנשים שהם בוודאי לא היו קשורים אל הרצח המתועב וכו'. אני יודע שבוערת בך מידת הנקמה וכו' אבל לא הולכים להזיק לאנשים שהם בכלל לא קשורים אל זה, זו לא דרך של יהודי, ולכן זו רשעות ואכזריות להוציא את הכעס והרציחה על סתם אנשים חפים מפשע מפני שהם אינם יהודים וכו'.

אני בכלל נגד כל מיני אלימות ונגד כל מיני הפגנות, מי שזוכה לישוב הדעת אמיתי ויודע שהיום הזה יעבור לו ומה שחטף ביום הזה זה מה שישאר ממנו - לו אין כבר זמן לכל השטויות האלו - נקמנות וכו' אלימות וכו' והפגנות וכו', הוא יושב עם הגמרא ולומד בתשוקה עצומה דף אחר דף וכו' וכן יושב עם המשניות וגורס פרק אחר פרק וכו' וכן גורס את הזוהר דף אחר דף וכו' אשר אין לך עוד דבר יקר מזה, ובפרט כשאדם זוכה לציית את רביז"ל ומתבודד להקדוש ברוך הוא אין למעלה מזה, כי הוא ממשיך את האור אין סוף ברוך הוא בזה העולם.

ולכן כלך מכל אלו החמומי מוח שהולכים לנקום נקמה בבני אדם חפים מפשע, וזה בכלל לא דרך יהודית.

יעזור הקדוש ברוך הוא שנזכה להחדיר בעצמנו את מידת הרחמנות, ואמרו חכמינו הקדושים (ירושלמי בבא קמא פרק ח' הלכה ז') בזמן שאתה רחמן המקום ירחם עליך.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup