ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם כשנמצאים בראש השנה באומן יש עדיפות למניין מסוים?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם כשנמצאים בראש השנה באומן יש עדיפות למניין מסוים?

שאלה:

מאת יהודה:
שלום וברכה לכבוד הרב הקדוש מוהרא"ש שליט"א.
ברוך ה' אנו זוכים להגיע לאומן לראש השנה, ובכל שנה אנו מתלבטים באותה השאלה: האם יש עדיפות למניין מסוים? האם יש עניין להתפלל דווקא במניין מסוים שרק הוא נקרא "המניין של הצדיק", ורק כשמתפללים בו מקבלים את התיקון של ראש השנה אצל הצדיק, או שגם בשאר המניינים מקבלים את התיקון? האם יש הבדל בין תפילת ערבית הראשונה לבין שחרית? ומה לגבי זכור ברית? תודה רבה וכל טוב.

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר ויצא ר"ח כסליו ה'תשע"ה

שלום וברכה אל יהודה נ"י

לנכון קיבלתי את מכתבך.

רביז"ל הזהירנו מאוד מאוד שנבוא אליו בראש השנה ושם נקבל את תיקוננו, ואמר (חיי מוהר"ן סימן תה) ראש השנה שלי הוא חידוש גדול, והשם יתברך יודע שאין הדבר הזה בירושה מאבותיי רק השם יתברך נתן לי זאת במתנה שאני יודע מהו ראש השנה. לא מבעיא אתם כולכם בוודאי תלויים בראש השנה שלי, אלא אפילו כל העולם כולו תלוי בראש השנה שלי.

ואמר מוהרנ"ת ז"ל (חיי מוהרן סימן תו) שמכלל דבריו של רביז"ל שדיבר אתנו סמוך מאוד להסתלקותו לעילא ולעילא הבנו את עוצם גודל החיוב להיות אצלו אצל ראש השנה ולשבור את כל המניעות שרק יש. והנה, בכל שנה ושנה באים יותר ויותר אנשים ומסתופפים אל הקיבוץ הקדוש שלנו באומן, והחלום שלי הוא להביא מיליון יהודים על ראש השנה, ואם כן איפה יכולים לבנות בית הכנסת כל כך גדול שיכנסו בו מיליון יהודים? אלא מוכרח להיות שיהיו המון מניינים כמו שנמצא עכשיו עשרות בתי כנסיות שמתפללים יחד, כי הנה באו כבר למעלה מחמישים אלף אנשים בראש השנה בשנים האחרונות, והיה ההכרח לעשות מניינים וקיבוצים נפרדים שיהיה מקום לכולם כדי שיהיה מקום לציבור הרחב להתפלל שמה.

ולכן לא אכפת באיזה מניין מתפללים, העיקר להיות בראש השנה אצל ציון רביז"ל ולשפוך שיח ותפילה להקדוש ברוך הוא שנזכה לשנה טובה ומתוקה ושימתיק מאיתנו את הדינים וכו וכו', אבל להתפלל את סדר התפילות - כל אחד שיבחר באיזה בית כנסת הוא רוצה, כי העיקר להיות בראש השנה סמוך ונראה אצל ציון רביז"ל, ושם כולם מקבלים את התיקון.

הקדוש ברוך הוא יעזור לנו שנזכה להיות בכל ראש השנה אצל רביז"ל באומן ונקבל שם את תיקוננו הנצחי, והעיקר לא לבלבל את עצמו משום קטני הדעת שמתרברבים שהמניין שלהם יותר גדול ממניין שני, זה בא מקטנות המוחין וכו' וכו'. רביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק ב סימן פג) שזה יצר הרע גדול מאוד לומר תלמיד חכם זה נאה ותלמיד חכם זה לא נאה וכו' וכו' , ולכן כל אחד שילך להתפלל איפה שמושך אותו, העיקר להיות באהבה גדולה עם אנשי שלומינו שרביז"ל הזהירנו על זה יותר מהכל, ואמר (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן סא) שבראש השנה כל השכליים הפרטיים נכללים בשכל הכולל, דהיינו כל אדם בא עם השכל הפרטי שלו והוא מבטל את זה לגבי השכל הכולל שהוא שכלו של הצדיק, ולכן כל השכליים הפרטיים, כל מי שבא לראש השנה באומן העיקר לבטל את שכלו הפרטי אל השכל הכולל ואז תהיה השמחה הכי גדולה, כי כשעם ישראל מתאחדים יחד עם הצדיק אין עוד שמחה יותר גדולה מזו.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup