ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - המחשבות הרעות מתגברות עליי ומציקות לי 24 שעות ביממה. מה העצה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
המחשבות הרעות מתגברות עליי ומציקות לי 24 שעות ביממה. מה העצה?

שאלה:

מאת אברהם ליאל:
שלום לכבוד הרב.
רציתי להתייעץ אתכם לגבי בעיה שרודפת אותי כבר הרבה שנים - אני סובל ממחשבות זרות 24 שעות ביממה בפרט בזמן התפילה ולימוד התורה, וזה ממש קשה לי וגורם לי לייסורים נוראים.
בזמן האחרון אני סובל ממחשבות של עבודה זרה, אני מרגיש שזה מרחיק אותי מהבורא יתברך, ואני נלחם עם המחשבות כל הזמן בלי הפסקה. ה' זיכה אותי להתקרב לרבנו נחמן מברסלב ואני קורא את העצות שלו ומשתדל ללכת בדרך שלו שאני מאוד מתחבר אליה.
התחלתי לקרוא על עצות נגד מחשבות והרהורים, אך קשה לי ליישם אותן, ואני חייב עזרה כי אני רוצה להתחזק. תודה רבה כבוד הרב.

תשובה:

בעזה"י יום ב' לסדר ויחי ז' טבת ה'תשע"ה

שלום וברכה אל אברהם ליאל נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

מה טוב ומה נעים באם היית זוכה ללמוד בכל יום את המאמר בליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן ע"ב, המדבר הרבה מצער של בילבול מחשבות זרות שמבלבלות מאוד את האדם, ותאמר עליו את התפילה בליקוטי תפילות תפלה ע"ב וזה בוודאי יועיל לך הרבה מאוד, כי שם רביז"ל מרבה לדבר מעניין מחשבות זרות שמענות את האדם.

וכתב מוהרנ"ת ז"ל ששמע מרביז"ל (שיחות הר"ן סימן ע"ב) שאין להשגיח כלל על פניות ומחשבות זרות ובלבולים שבתפילה, רק לעשות את שלו לילך בתפילתו כסדר, ולא ישגיח על שום בלבול ומחשבה זרה כלל, רק הוא יעשה את שלו ולא יחזיר פניו להביט על אלו המחשבות כלל. גם אמר שזה טובה גדולה מה שבאים עליו מחשבות זרות ופניות, כי בלא זה אם היה האדם מתפלל התפילה כראוי, לא היה אפשר לסבול כלל את גודל עוצם הקטרוגים שיש על התפילה שהיא כראוי. אבל על ידי שהתפילה מלובשת במחשבות זרות על ידי זה אין החיצונים מסתכלין עליה כל כך ואין הקיטרוג גדול כל כך, ועל ידי זה יכולה התפילה לעלות. ובוחן לבבות הוא יודע האמת לאמיתו שאף על פי שיש לאדם פניות ומחשבות זרות, אף על פי כן פנימיות מחשבתו הוא להשם יתברך לבדו, כי פנימיות כוונתו בתפילה הוא באמת להשם יתברך. והשם יתברך בוחן לבבות ומסתכל על פנימיות כוונתו ורצונו ומקבל תפילתו באהבה אף על פי שהיא מלובשת במה שמלובשת, כי פנימיות רצונו וכוונתו הוא טוב.

וזהו פירוש (משלי י"ט כא) "רבות מחשבות בלב איש ועצת הוי"ה היא תקום" - היינו שיש מחשבות הרבה בלב איש בשעת התפילה, כי אז באין עליו בלבולים גדולים ומחשבות רבות, אבל "עצת הוי"ה היא תקום" - היינו פנימיות הנקודה שבלב, מה שבפנימיות המחשבה מתכוון להתפלל להשם יתברך לבד, שזה בחינות "עצת הוי"ה" - שמתכוון להשם יתברך לבד בפנימיות מחשבתו, זה נשאר קיים בחינת "עצת ה' היא תקום". על כן אין להסתכל על שום מחשבות חוץ ופניות רק להתפלל כסדר ולא להתבלבל כלל.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup