ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו

שיחות מוהרא"ש • חומש ורש"י

 

 

מוהרא"ש נ"י מקפיד מאוד על כל תלמיד מתלמידיו היקרים, שיזהר מאוד לסיים בכל שבוע את פרשת השבוע חומש ורש"י עם התרגום, ואמר שזו סגולה גדולה ליראת שמים, אם מסיימים את פירוש רש"י בכל שבוע.

וסיפר, שהרב הקדוש מסאטמאר, זכותו יגן עלינו, כשהיה ילד קטן, שלחו אביו, שילך עם אחיו אל הרב הקדוש רבי מרדכי מנדבורנא, זכותו יגן עלינו, לקבל ברכתו, וכשבאו אליו ענה ואמר להם: בני היקרים, תהיו רגילים ללמוד ולסיים בכל שבוע את פרשת השבוע חומש ורש"י, ובזו הלשון אמר להם: פילעוועט זיך אן מיט חומש רש"י (תפטמו את עצמכם עם חומש ורש"י), כי הכרתי כבר הרבה גדולים בתורה שהגיעו לימי הזקנה, ולא ידעו היכן הקדוש-ברוך-הוא גר... מפני שלא למדו חומש ורש"י.

     
חומש ורש"י עם התרגום   

וסיים מוהרא"ש נ"י, שכן מספרים על הרב הקדוש מסאטמאר, זכותו יגן עלינו שכל ימי חייו היה נזהר בדבר זה מאוד, שלמד בכל יום חומש ורש"י, ואפילו לעת זקנתו כשנעשה, לא עלינו, חולה, והייתה תקופה שלא היה יכול לדבר, אבל היה פתוח לפניו חומש והראה באצבעו הקדושה, וכך למד במחשבה.

ואמר מוהרא"ש נ"י, שכל הצרות שיש לאדם, הדבר הראשון עליו לבדוק אם לא החסיר בשבוע זה מלעבור את הסידרא "שניים מקרא ואחד תרגום",  ולהיפוך כל הצלחתו של האדם היא כשזוכה לעבוד את הסידרא "שנים מקרא ואחד תרגום", ובפרטיות כשזוכה ללמוד גם עם פירוש רש"י.

ואמר מוהרא"ש נ"י, כי על-פי דבר רבנו האריז"ל צריכים לעבור את הסידרא "שנים מקרא ואחד תרגום" בערב שבת-קודש דייקא, אבל לפי דעת ה"שולחן ערוך" מיום ראשון ואילך נקרא עם הציבור, ויכולים כבר להתחיל מיום ראשון, וסיים מוהרא"ש נ"י, כי בדבר זה יכולים לסמוך על ה"שולחן ערוך", ולהתחיל לעבור את הסידרא "שנים מקרא ואחד תרגום", עם פירוש רש"י מיום ראשון שבשבוע, וללמוד בכל יום פרשה אחת עד שכשיגיע ערב שבת-קודש יזכה כבר לסיים את כל הפרשה משבוע זה.

ואמר מוהרא"ש נ"י, כי כפי גדלות העניין הזה, אזי אם יניחהו עד ערב שבת-קודש המציאות מראה כי ביום שישי ערב שבת, אזי היום הוא קצר והמלאכה מרובה ובפרטיות בימי החורף, ולבסוף יוצא שאינו מעביר את הסידרא "שנים מקרא ואחד תרגום" מדי שבוע בשבוע, בכל פעם יש לו מניעה ועיכוב ותרוץ אחר, דוק ותשכח, ובשביל זה בדבר סיום פרשת השבוע בשבוע, כדאי לציית את ה"בית יוסף" מה שכתב ב"שולחן ערוך": מיום ראשון ואילך נקרא עם הציבור.

ואמר מוהרא"ש נ"י, כי כן נהג הגאון רבי אליהו ז"ל, שלמד בכל יום פרשה עם התרגום, וכן מביא ה"משנה ברורה".

ודרכו של מוהרא"ש נ"י ללמוד בכל יום ויום באופן הזה: פרשה חומש ורש"י עם התרגום, ומוסיף גם קצת רמב"ן הקדוש ו"אור החיים" הקדוש, ודבר זה נוהג מדי יום ביומו, מלבד זאת שבכל שנה לומד בכמה ספרים על פרשת השבוע, הינו בכל שנה הוא מחליף ספרים אחרים, ובאופן הזה בכל כמה שנים מסיים את כל הספרים שיש רק על פרשת השבוע – ספרי דרוש וחסידות ופירושי התורה הקדושה.

וכמעט אין שיעור ברבים, שלא יזכיר מוהרא"ש נ"י לשומעים דבריו, שיזהרו מאוד מאוד בלימוד חומש ורש"י בכל שבוע, ועד כמה זה מביא לאדם כל מיני ישועות וחסדים בביתו.

(שיחות מוהרא"ש, חלק ב')

 

לתפריט שיחות מוהרא"ש המלא לחץ כאן  

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup