ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - תמונות נדירות: אומן אחרי מלחמת העולם הראשונה ובזמן השואה
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
תמונות נדירות: אומן אחרי מלחמת העולם הראשונה ובזמן השואה

העיר האוקראינית שאליה מגיעים כיום רבבות יהודים בשנה ספוגה בהיסטוריה יהודית מפוארת וכואבת כאחת. 'ברסלב סיטי' מגיש את סיפורו של המקום עם תמונות מהעבר. וגם: תיעוד מצמרר מהשואה

כ"ז בניסן תשע"ה, 16/04/2015 | 10:30

צילום: מוזיאון אומן


העיר אומן בזמן מלחמת העולם השניה

היום אין כמעט יהודי שלא שמע על העיר אומן שבאוקראינה, זאת כמובן בזכות רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זי"ע שנטמן במקום לפני 204 שנים והפך את העיר למוקד עליה של רבבות יהודים בכל שנה ושנה. אבל לא רבים יודעים את ההיסטוריה של העיר שבה בחר מייסד חסידות ברסלב להיטמן, והרי היא לפניכם.

תאריך ייסוד העיר אומן איננו ברור, אולם נמצאו עדויות ליישוב במקום החל מהאלף השלישי לפני הספירה. אף על פי כן היישוב שם לא היה רציף עד לתקופה המודרנית. העדות הכתובה הראשונה לקיומו של המקום היא משנת 1609, כאשר העיר הועברה לשליטת האציל הפולני כלינוסזכי.

מ-1566 עד 1793 הייתה אומן חלק מגליל (וויבודסטבו) של העיר ברסלב. העיר גדלה במהירות בעשורים הבאים. ב־1616 היא קיבלה מעמד כעיר וב־1629 היו בה כ־4000 תושבים. אומן נטלה חלק פעיל במרד של בוגדן חמלניצקי נגד פולין. חמלניצקי היה נוצרי שהפך לאחד מגדולי צוררי היהדות ואחראי לגזירות ת"ח ות"ט שבמהלכן נהרגו אלפי יהודים, לאחר ניצחונותיו הייתה העיר אומן חלק מהמדינה הקוזקית.

בשנים 1670-1674 שימשה העיר כגדתה הימנית של אוקראינה. ב-1749 הגיעו לעיר ההיידמקים (תנועת קוזאקים אוקראינית שכוונה כנגד השלטון הפולני במאה ה-18) וטבחו קשות ביהודים ובפולנים. ב־1760 קיבלה העיר את "זכויות מגדבורג" - זכויות ממשל עצמי שניתנו לתושבי ערים רבות ברחבי מזרח אירופה, בהתאם לדגם שהונהג ב-1188 במגדבורג שהייתה אחת מהערים החשובות באירופה בימי הביניים. הזכויות הקנו לעיר אוטונומיה בנושאים של זכויות נכסים, זכויות קהילתיות, פוליטיות וכלכליות. הזכויות הגדירו מעמד של ארגון בעלי מלאכה, סוחרים, שיטה בחירה של ראשי העיר ואיגודי אומנים.

מ-1772 שלט בעיר הגרף סטניסלב שצ'סני פוטוצקי. הוא התקין יריד ובנה את העיר מחדש. באותו זמן היו בעיר כ-400 יהודים.

ב-1768 התחיל מרד נוסף של הקוזאקים האוקראינים, בפיקודו של מקסים ז'לזניאק, נגד שלטון פולין ששלט שם באותו הזמן. אלפי יהודים ופולנים מהערים הסמוכות ברחו לאומן ומצאו בה מקלט עקב היותה עיר מבוצרת. מושל העיר שהיה אוהב ישראל נעל את שערי העיר והגן על הנמלטים. כדי לדכא את המרד נשלח למקום מפקד צבא פולין הצורר איוון גונטה, אלא שהוא בגד בשולחיו, התחבר למורדים והפך למנהיגם. צבאם המשותף של ז'לזניאק וגונטה הצליח לאחר מצור ארוך לכבוש את העיר אומן ולערוך שם טבח נוראי. את היהודים אילץ גונטה להשתחוות לצלב ומשסירבו טבח בהם והרג כ-30,000 איש יהודים בתוך העיר אומן ומחוצה לה. לזכר המאורע חיבר הצדיק הנסתר רבי דוד חזן (שהתחבא וניצל יחד עם עוד כ-50 יהודים) את קינת אומן המפורסמת, וכן ערך תענית בימים ה', ו', ו-ז' בתמוז שבהם נערך הטבח ההמוני.

כ-40 שנה לאחר מכן עבר רבינו נחמן מברסלב להתגורר בעיר אומן ונפטר כחצי שנה לאחר בואו למקום. הוא ביקש להיטמן במקום קבורתם של נרצחי אומן ושם מקום מנוחתו.

אומן הייתה חלק מנפת (אוקרוג) אומן מ-1923 עד 1930. ב-1932 חלק ממחוז קייב והחל מ-7 בינואר שנת 1954 חלק ממחוז צ'רקאסי.

הנאצים באומן

בראשית המאה העשרים התגוררו באומן כ-18,000 יהודים – קרוב לשני שלישים מכלל תושביה. יהודי העיר נפגעו קשות מאירועי מלחמת האזרחים ברוסיה (1920-1918). במאי 1919 נרצחו כ-500 מהם בשני פוגרומים שעשו אוקראינים.

    
הנאצים ימ"ש בהרג יהודים בעיר אומן

פוגרום נוסף עשו בעיר לאחר מכן חיילי הצבא האדום. בשנות העשרים והשלושים עזבו את אומן יהודים רבים על רקע תהליכי התיעוש והעיור שהתחוללו בברית-המועצות, וערב פלישת הגרמנים נותרו בה כ-13,000 יהודים, שהיו כשליש מכלל אוכלוסייתה.

בתקופת השלטון הסובייטי הוסיפו רבים מיהודי העיר לעסוק במלאכה, ובעלי מלאכה רבים התארגנו בקואופרטיבים. יהודים אחרים היו לפקידים ופועלים במוסדות ובמפעלים ממלכתיים. במשטרת אומן פעלה מחלקה שהתנהלה ביידיש, ובכמה בתי ספר למדו ביידיש. יהודים רבים המשיכו גם בתקופה זו לפקוד את קברו של רבינו נחמן מברסלב בעיר.

ב-1 באוגוסט 1941, כשכבשו הגרמנים את אומן, היו בה כ-15,000 יהודים, קצתם פליטים. בימי הכיבוש הראשונים הוציאו הגרמנים להורג שישה רופאים יהודים. 80 יהודים ממשכילי העיר שזומנו למיפקדה ב-13 באוגוסט 1941 בתואנה של הקמת הנהגה יהודית נרצחו בידי זונדרקומנדו 4b. לאחר מכן מינתה מיפקדת הצבא בעיר שני יהודים לעמוד בראש הציבור וכן מינתה קבוצה קטנה של שוטרים יהודים. היהודים הצטוו לשאת סרט שרוול ועליו מגן דוד.

באקציה שנעשתה באומן ב-23-22 בספטמבר 1941 נרצחו מחוץ לעיר 1,412 גברים בידי חוליה של איינזצקומנדו 5. כ-3,000 נשים וילדים רוכזו באותו הזמן במרתפים של בניין ארגון הילדים הקומוניסטי המקומי, ושם נרצחו מרביתם בחנק לאחר שכל פתחי האוורור במקום נאטמו. רק כ-300 הצליחו לשרוד.

יומיים לאחר האקציה פקדו הגרמנים על היהודים לעבור עד 1 באוקטובר לגטו באזור השוק העירוני. הגטו לא גודר, אך היציאה ממנו נאסרה, וליוצאים היה צפוי עונש מוות. בעת מעבר היהודים אל הגטו שדדו אוקראינים חלק ניכר מרכושם. שוטרים גרמנים ואוקראינים פקדו את הגטו בלילות למעשי שוד והתעללות. היהודים גם הוכרחו לצאת לעבודת כפייה. הגרמנים מינו יהודי ששמו סמבורסקי ל"זקן היהודים", ולסגנו התמנה יהודי ששמו טבצ'ניק. הוקם גם שירות סדר יהודי; בשורותיו הייתה גם אישה, אידה שמה, שכונתה "גלעקעלע" ("פעמון קטן") ובלטה באכזריותה ליהודים.

ב-8 באוקטובר 1941 עשה גדוד 304 של אורפ"ו אקציה גדולה בגטו, ומרבית תושביו נרצחו. שוטרים ומתנדבים אוקראינים איתרו בהנחיית הגרמנים כ-900 יהודים בעלי מקצועות נדרשים עם בני משפחותיהם; השאר – 9,000 בני אדם (ולפי מקורות אחרים 6,000) – הובלו אל מחוץ לעיר ונרצחו שם. היהודים שעברו את הסלקציה חזרו אל הגטו; בתוך כמה שבועות הצטרפו אליהם בהדרגה כמה מאות יהודים נוספים שהצליחו לשרוד במסתור, ומספר תושבי הגטו הגיע ל-1,800.

התושבים הועבדו בעבודות כפייה מפרכות. מפעם לפעם הוכרחו היהודים לשלם לגרמנים דמי כופר, ו"זקן היהודים" אילץ את האמידים יחסית שבהם לגייס את הסכום הנדרש. ב-8 בינואר 1942 נצטוו תושבי הגטו להחליף את סרט השרוול בשני טלאים צהובים על הגב והחזה.

הגטו חוסל באקציה שנעשתה ב-22 באפריל 1942. באביב 1942 הוקם במקום מחנה עבודה ליהודים מבסרביה (Bessarabia) ומבוקובינה (Bucovina) שהועסקו בבניית כביש. עד השחרור ב-10 במרס 1944 נספו רובם. השם יקום דמם.

צפו בתמונות עתיקות והיסטוריות שצולמו בעיר אומן לאחר מלחמת העולם הראשונה והשניה.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


בית הכנסת היהודי העתיק ברחוב שלום עליכם

מימין: הכניסה לשוק המפורסם במרכז העיר
הכיכר במרכז העיר
רחוב Садова באומן
הרחוב הראשי במרכז אומן
בית התיאטרון המקומי
מחנה צבאי בעיר
הכיכר של העיר הישנה
רחוב באומן, סוף המאה ה-19
בית של יהודי עשיר תושב אומן, תחילת המאה ה-20
נאצים באומן במלחמת העולם השניה במתחם "בור אומן" בו רצחו אלפי יהודים
צילום פנורמי של "בור אומן" עם אלפי יהודים בזמן מלחמת העולם השניה
אסירים בגטו אומן, אוגוסט 1941
צילום מהמטוס, אומן בזמן מלחמת העולם השניה, מרץ 1944

עוד בנושא זה:

תיעוד נדיר: מתפללים באומן
בתקופת הקומוניסטים

איך נוסעים לאומן שבה
נרצחו שלושים אלף יהודים?

האם ציון רבי נחמן מברסלב
נהרס במלחמת העולם השניה?

3 תגובות

  • 2.
  • מאת: נחמן ו
   מדהים !! איזה תמונות נדירות...כל הכבוד !!
  • 3.
  • מאת: דן
   נהניתי מקריאת המאמר , שנכתב בצורה מקצועית ובעל ערך הסטורירב. חזקו ואמצו במלאכת הקודש ותמשיכו לזכות אותנו באור החסידות.
  • 4.
  • מאת: שטרנליכט
   שכחתם לכתוב שהיו גם חסידים אחרים באומן, כגון חסידי טשערנוביל, תקופה ארוכה היה רב העיר חסיד סקוירא
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup