ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - אומן ראש השנה ב'ברסלב סיטי' - שאלות ותשובות
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
אומן ראש השנה ב'ברסלב סיטי' - שאלות ותשובות

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנה לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. במסגרת הפרוייקט שהיה פעיל במשך כ-3 שנים העבירה מערכת 'ברסלב סיטי' את שאלות הגולשים ללשכת הצדיק מיבנאל כבוד קדושת מוהרא"ש זצוק"ל, אשר השיב לשאלות באופן אישי.

פרוייקט שאלות ותשובות בחסידות ברסלב נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת כיצד לנהוג בנושאים שונים.


שו"ת ברסלב - הדף הראשי » אומן ראש השנה בברסלב סיטי »


5271
האם כשנמצאים בראש השנה באומן יש עדיפות למניין מסוים?
ברוך ה' אנו זוכים להגיע לאומן לראש השנה, ובכל שנה אנו מתלבטים באותה השאלה: האם יש עדיפות למניין מסוים? האם יש עניין להתפלל דווקא במניין מסוים שרק הוא נקרא "המניין של הצדיק", ורק כשמתפללים בו מקבלים את התיקון של ראש השנה אצל הצדיק, או שגם בשאר המניינים מקבלים את התיקון?
אומן 4808
האם עליי לטוס לאומן גם אם יש לי חובות לאנשים פרטיים?
ברוך ה' זכיתי להיות אצל רבינו ארבע פעמים, אך עכשיו יש לי חובות גם לאנשים פרטיים ואני לא יודע מהיכן להשיג כסף, וגם אם אשיג כסף אינני יודע האם לטוס או להחזיר את החובות. יש לי געגועים גדולים לרבינו ואני לא יודע מה לעשות.
נסיעה לאומן ראש השנה 4806
יש שמועות שהמלחמה באוקראינה מתפשטת. האם יש ממה לחשוש בעניין הנסיעה לראש השנה?
זכיתי ברוך ה' לנסוע לאומן בראש השנה כבר הרבה שנים, וגם השנה כבר רכשתי כרטיס טיסה, אבל אני וחבריי מאוד חוששים בגלל כל המלחמה בין אוקראינה לרוסיה והשמועות שהמלחמה הולכת ומתרחבת באזור זה. מה עלינו לעשות?
אומן 4804
כשאני באומן יש לי ניסיונות קשים בקדושת העיניים. האם לנסוע למרות זאת?
אני מרגיש ניסיונות קשים בקדושה באומן, ממש אני מרגיש שאני עומד ליפול שם רחמנא ליצלן, ובכל שנה מחדש גם בנסיעה קשה לי מאוד ואני יודע שאני לא אשמור על קדושת העיניים שם. רבינו הקדוש אמר שאנחנו יכולים לקפל את הספר שלו אבל לא את ההלכה. האם מותר לי לנסוע ככה?
רבי נחמן מברסלב 4790
רב גדול אמר לנו לא לנסוע השנה לרבי נחמן מברסלב. מה דעתכם?
נזדמנה לנו אפשרות לקבל ברכה מרב גדול וידוע. כתבנו במכתב את בקשתינו לברכה ובין היתר ביקשנו ברכה שנזכה אני ובני להגיע השנה לאומן לרבי נחמן מברסלב בלי חובות, ולהפתעתנו הרב שבדרך כלל לא מתנגד לנסיעה לאומן אמר לנו שהשנה לא ניסע.
ראש השנה 4694
אשתי צריכה ללדת מיד אחרי ראש השנה. מה אעשה לגבי אומן?
אשתי בהיריון, ותאריך הלידה המשוער יוצא ביום ראשון אחרי ראש השנה. אשתי יודעת שאני מאוד רוצה לטוס לאומן בראש השנה, וזו תהיה השנה השלישית שלי ברציפות, אבל היא חוששת מזה שלא אגיע בזמן ולא אהיה איתה בזמן הלידה. ראיתי כמה פעמים שכבוד הרב כותב לא לוותר על ראש השנה בכל מחיר. מה עליי לעשות?
אומן ראש השנה 4687
מה אני יכול לעשות כדי שאשתי תסכים בלב שלם שאטוס לאומן לראש השנה?
תמיד לפני ראש השנה מתחילות אצלי בעיות בשלום בית, והתוצאה הישירה היא מניעות גדולות מצד אשתי בעניין הנסיעה לאומן בראש השנה. לבסוף, תמיד אני מצליח לשכנע אותה והיא מאפשרת לי לנסוע. השנה המצב יותר מורכב מאחר וברוך ה' נולד לנו בן לפני כשבוע, ואני חושש שהיא תשתמש בתירוץ שהיא צריכה את העזרה שלי ובכך תמנע אותי. מה אני יכול לעשות כדי שהיא תשלח אותי בלב שלום ובלי עגמת נפש?
קיבוץ באומן ראש השנה 4443
מדוע יש חסידי ברסלב שלא טסים לאומן בראש השנה ומתקבצים בירושלים?
קשה לי מאוד לקבל את עניין הנסיעה לאומן, שצריכים להיות בראש השנה באומן דווקא, ובכל שנה ושנה. האם זה הכרחי? ומה המקורות לכך בספרי רבינו? ואיך מסבירים את זה שיש קיבוץ גדול של חסידי ברסלב
טיסה לאומן ראש השנה 4402
האם כדאי לקנות כרטיס טיסה לראש השנה באומן במבצע או שעדיף לחכות ולראות מה יתפתח באוקראינה?
יש כעת דיל מצוין לאומן לראש השנה תשע"ה במחיר 500 דולר דרך סוכנות נסיעות מחו"ל. האם כדאי לקנות כרטיס במצב של אוקראינה כיום כשהיא על סף מלחמת אזרחים ויש בה סכנה ליהודים, או שעדיף לחכות לראש השנה ולראות איך יסתדרו העניינים באוקראינה ואז לקנות במחיר של 850 דולר? והאם כדאי לסמוך על הנס שהכול יסתדר?
טיסה לאומן 4377
יש הנוהגים לטוס לאומן לערב ראש השנה ולחזור מיד ארצה. מה מקור הנהגה זו?
שמעתי שיש כאלו שנוהגים לנסוע לציונו של רבי נחמן מברסלב באומן לערב ראש השנה, ואחר כך לחזור מיד עוד לפני ראש השנה לארץ ישראל. האם ההנהגה הזו מוזכרת בספרי ברסלב? ואם כן, מה המקור?
רוצה לטוס לאומן 4355
אני רוצה לטוס לאומן אך הוריי מתנגדים מאוד. כיצד אזכה להתגבר על כל המניעות?
בחודש אב הקרוב אהיה בן שש עשרה, ואני רוצה מאוד לטוס לאומן בראש השנה, הבעיה היא שההורים שלי מתנגדים לנסיעה, ואבא שלי אף החביא לי את הדרכון. כמובן שהם לא יתנו לי כסף לנסיעה, ולכן אצטרך לעבוד כשיהיה לי חופש מהישיבה. מה עלי לעשות כדי שאזכה להתגבר על כל המניעות ולהיות באומן בראש השנה?
אומן 4257
אשתי הודיעה לי חד משמעית שהיא לא מסכימה שאסע השנה לאומן. מה אני יכול לעשות?
לאחר שכנועים רבים השם זיכה אותי שאשתי תסכים, וזכיתי להיות באומן בראש השנה האחרון בדרך נס. אני רוצה לזכות שוב להיות אצל רבינו גם בשנה הבאה עלינו לטובה, אך אשתי מסרבת בתוקף ואומרת לי לא לדבר על זה יותר.
ציון רבי נחמן מברסלב 4202
רבינו אמר שזו מעלה גדולה להביא את הילד לציונו לפני גיל שבע. האם זה צריך להיות דווקא בראש השנה?
ידוע שרבינו אמר שזו מעלה גדולה מאוד להביא את הילד לציונו לפני גיל שבע. האם מדובר דווקא בראש השנה או שאפשר לקיים זאת בכל ימות השנה?
רבי נחמן מברסלב 4132
רבינו אמר שמי שיבוא אליו בראש השנה, חנוכה ושבועות ינצל מעולם התוהו. האם זה עדיין תקף?
קראתי שרבינו אמר שמי שיבוא אליו על שבת חנוכה, ראש השנה ושבועות ינצל מעולם התוהו, אך כשדיברתי עם חבר שלי הוא אמר לי בשמכם שזה היה שייך רק בחיי רבינו וכיום זה לא שייך. האם זה נכון?
אומן ראש השנה 3894
מה יקרה אם יסגרו את גבולות אוקראינה ולא יאפשרו לנסוע לאומן לראש השנה?
בשבועיים האחרונים אנו שומעים על מהומות גדולות שמתחוללות באוקראינה, וכעת גם הרוסים מתחילים להתערב, ובתקשורת אומרים שיש חשש רציני שתפרוץ מלחמה. מה יקרה אם חס וחלילה יסגרו שוב את גבולות המדינה ולא יאפשרו לחסידי ברסלב לנסוע לאומן לראש השנה. מה נעשה אז?
אומן 3641
אני רוצה לנסוע לאומן בראש השנה, אך מכיוון שאני בא מחסידות אחרת - אני חושש
שמעתי שאפשר להשיג כעת כרטיסי טיסה זולים לאומן לימי ראש השנה, וחשקה נפשי לקנות לי ולילדי כרטיסים, אך היות ואני מגיע מחצר של חסידות אחרת, ועדיין אני מסתובב שם, יש לי התלבטות וחששות מה יהיו ההשלכות כתוצאה מזה, כי ייתכן שזה יגרום לילדיי בושות. ומצד שני, אני מאוד רוצה לנסוע, ולהשאיר אותם לבד עם האמא זה קשה, כי ברוך השם הבית מלא בברכת השם ויש בלי עין הרע הרבה ילדים.
נסיעה לאומן 3365
מאז שחזרתי מאומן, נפלתי ונכשלתי בעבירות חמורות. איך יוצאים מהמצב הזה?
הייתי בראש השנה באומן, ומאז שחזרתי נפלתי יותר ויותר ונכשלתי בעבירות חמורות שלא חלמתי עליהן. מה שהכי כואב לי, שאני הוא זה שתמיד מעורר את אשתי לצניעות, ולבסוף אני הוא זה שנפלתי ונכשלתי ואף הכשלתי אותה. כבוד הרב, אנא עזור לי, איך יוצאים מהמצב הזה?
אומן 3166
מאז שהייתי באומן החיים שלי השתבשו לגמרי - אשתי עזבה אותי, ומצבי הפיננסי נהיה קשה. למה?
הייתי באומן בראש השנה והתפללתי עם כבוד הרב. נתתי פדיון נפש וצדקות, בכיתי ורקדתי, אך מאז שחזרתי מאומן כל החיים שלי התהפכו לגמרי - אשתי נכנסה לעצבות קשה והחליטה שהיא רוצה להיות לבד, ונפרדנו בפתאומיות למרות שעשיתי כל מה שביכולתי להשיג שלום-בית. גם מצבי הפיננסי לא קל. אני לא מבין מה קורה כאן, ואני זקוק לעזרתכם.
ראש השנה 3110
אם כל מה שקורה במשך השנה נגזר כבר בראש השנה, איפה הבחירה החופשית?
קראתי שכתבתם שכל מה שקורה במשך השנה נכתב בראש השנה ונחתם ביום כיפור, ומתחיל לקרות אחרי הושענא רבה. האם הכוונה היא רק לדברים שקשורים לכלל ישראל, או שמדובר גם על כל אחד ואחד מאיתנו? ואם הכל כבר נגזר מראש, איפה הבחירה החופשית של האדם?
אומן אצל רבי נחמן 3015
אף שהייתי באומן בראש השנה, וביום כיפור התפללתי בשיברון לב - יש לי ייסורי מצפון על העבירות שלי
אני רוצה לקיים את דברי רבנו ז"ל ולהתוודות לפני תלמיד חכם: עברתי בחיי משברים רבים ונכשלתי בעבירות חמורות. ואף שהייתי בראש השנה אצל רבנו ז"ל באומן, וגם ביום כיפור התפללתי בשברון לב והתוודתי על כל החטאים - אני עדיין מרגיש יסורי מצפון גדול
שבת באומן 2958
מה המעלה של מי ששובת אצל הצדיק? והאם כשנמצאים באומן בשבת זה נקרא "לשבות אצל הצדיק"?
שמעתי שרבי נחמן אמר שיש מעלה גדולה לשבות אצל הצדיק. מה המעלה בכך? והאם גם בדורנו, לאחר שרבי נחמן כבר נפטר, כאשר אנו שובתים באומן, כמו שיצא השנה שראש השנה ושבת היו מחוברים, זה נקרא "לשבות אצל הצדיק"?
אומן ראש השנה אצל רבי נחמן 2946
האם רבנו הקדוש אמר פעם שיבוא יום והמון אנשים ייסעו אליו לראש השנה?
האם רבנו הקדוש אמר פעם שיבוא יום והמון אנשים ייסעו אליו לראש השנה? ואם כן, איפה?
חזרה מאומן 2945
מה הדבר העיקרי שאני צריך לקבל על עצמי אחרי שחזרתי מאומן?
אף שאני עדיין רחוק מאוד מהיהדות, החברים שלי שכנעו אותי לנסוע איתם השנה לאומן לרבי נחמן. מאוד התרגשתי כשהייתי שם, ובפרט כשהייתי במעמד הנפלא כאשר תקעתם בשופר בבית הכנסת הגדול, ואני מקווה שאצליח להתקדם לאט לאט. רציתי לשאול את כבוד הרב מה הדבר העיקרי שאני צריך לקבל על עצמי אחרי שחזרתי מאומן?
2940
ברגע האחרון בוטלה הטיסה שלי לאומן, ומאז אני שבור מאוד ונמצא בצער גדול
חברת התעופה עשתה קומבינה - השאירה בארץ נוסעים שקנו כרטיס מראש, מכרה את כרטיסיהם לאנשים אחרים, וכל הניסיונות שלנו למצוא טיסה אחרת עלו בתוהו. אינני מצליח לצאת מהצער העמוק שיש לי מהעובדה שלא אהיה בקיבוץ הקדוש בראש השנה
2929
בדרך לאומן אבדה לי המזוודה עם כל הבגדים והציוד האישי, ויש לי חלישות הדעת גדולה
נסעתי כשבוע לפני ראש השנה לאומן, וכשהגעתי לשדה התעופה בקייב ראיתי שהמזוודה שלי שמכילה את כל הבגדים והציוד האישי - לא הגיעה. חיכיתי וחיכיתי, ניסיתי לשאול נציגים בשדה התעופה, אך אף אחד לא הצליח לעזור לי. יש לי חלישות הדעת גדולה, ואני לא יודע איך אעבור את החג באומן בלי שום דבר. אשמח לדברי חיזוק מהצדיק.
2928
אשתי לא רוצה שאסע לאומן כי היא חוששת מהתגובות של אחיותיה. מה אני אמור לעשות?
למרות שאני מכבד את אשתי כל השנה ואיני מחסיר ממנה כלום, בכל שנה היא מונעת ממני למנסוע לציון רבנו ז"ל לראש השנה, והכל מפני שהיא מתביישת מה יאמרו האחיות שלה והבעלים שלהן שהם מתנגדים לברסלב. מה אני אמור לעשות?
2924
שמעתי שגם בתוך חסידות ברסלב יש חילוקי דעות בעניין הנסיעה לאומן. האם זה נכון?
שמעתי שיש חילוקי דעות בין אנשי שלומנו לגבי הנסיעה לאומן: יש כאלו שאומרים שצריכים להיות בציון רבנו רק בערב ראש השנה, אבל בראש השנה עצמו - אין עניין להיות שם כלל וכלל. וכן יש כאלו שאומרים שכל מה שרבנו דיבר שצריכים לבוא אליו בראש השנה, זה רק בחיים חיותו, אבל הוא לא התכוון שנמשיך בזה גם לאחר הסתלקותו. האם זה נכון?
2904
האם בראש השנה מותר לרקוד, לשיר ולשמוח או שצריכים להיות בפחד מאימת הדין?
ראיתי שהרב כתב שאנשי שלומנו נוהגים שלא לרקוד, למעט בדיבור ולהיות בפחד גדול בלילה הראשון של ראש השנה, אך אני מפחד שאם אנהג כך אפול לעצבות, כי בדרך כלל בראש השנה אני מרגיש שמחה גדולה והתעלות, ואני רוקד עם כל החברים במעגל בזמן שאנחנו שרים "אשרינו שיש לנו רבי כזה". אשמח אם הרב יורה לנו כיצד לנהוג.
2903
רב מקובל אמר לי שאם אסע לאומן עלול לקרות לי משהו רע. האם צריך לחשוש מדבריו?
לפני כמה ימים הייתי אצל רב מקובל וביקשתי ממנו ברכה שאזכה להגיע לאומן לראש השנה. כשהוא שמע שאני מתכוון לנסוע לאומן, הוא הזהיר שלא אסע בשום פנים ואופן, כי הוא רואה שיקרה לי משהו לא טוב. האם אני צריך לחשוש מדבריו?
2902
אשתי מאיימת עלי שאם אסע לאומן היא תעזוב אותי. האם להיכנע לאיומים שלה?
בדיוק עכשיו, לפני שאני עומד נוסע לציון רבנו ז"ל לראש השנה, התעוררה עלי מחלוקת גדולה מאוד מצד אשתי, והיא מאיימת עלי שאם אסע לאומן כפי שאני מתכנן - היא תעזוב אותי. האם להיכנע לאיומים שלה?
2892
אין מי שיקדש ויערוך את שולחן החג לבני משפחתי חוץ מחמי, ולכן אני חושש לנסוע לאומן
כל הילדים של חמי וחמותי חוץ מאשתי גרים בחו"ל, ולכן הם נוהגים להתארח אצלנו בראש השנה. הם לא שומרי תורה ומצוות, אך יש לציין שבמשך כל השנה הם תומכים בנו. יש לי ארבעה ילדים, ואם אסע לאומן לא יהיה מי שיקדש ויערוך את שולחן החג חוץ מחמי – שהוא מחלל שבת ויום-טוב.
2859
רבנו אמר שביום הראשון של ראש השנה צריכים למעט מאוד בדיבור. כיצד נוהגים בזה הלכה למעשה?
רבנו ז"ל אמר שביום הראשון של ראש השנה צריכים למעט בדיבור מאוד מאוד, ושאדם גדול צריך לדקדק בזה ביותר. ילמדנו רבנו כיצד צריכים לנהוג בעניין זה הלכה למעשה.
2859
קשה לי מאוד לטבול במקווה כשאני באומן. האם זו חובה?
בשנה שעברה כשהייתי באומן הלכתי לטבול במקווה, וכשהייתי שם נגעלתי מאוד מהלכלוך, הזיעה והדוחק של האנשים במקווה, ולכן אני שואל: א. האם זה נכון שמוכרחים לטבול במקווה מיד כשמגיעים לאומן עוד לפני שנכנסים אל הציון של רבנו הקדוש? ב. האם אוכל לטבול במקווה לפני שאני טס, וככה לא אצטרך להצטער שם, ואוכל לקבל את החג ברוגע ובישוב הדעת?
2839
למי עדיף לתרום כרטיס לאומן: לחבר שקירב אותי לרבנו או למישהו אחר?
יש לי רצון לעשות בכל שנה חסד עם יהודי אחד ולעזור לו בהוצאות כרטיס הטיסה לאומן, אך אני מתלבט: האם עדיף לעזור לחבר שלי, שקירב אותי לברסלב ואני חייב לו מצד הכרת הטוב, אף שהוא היה כבר פעמים רבות באומן, או ליהודי אחר שלא היה אף פעם באומן?
2830
אני מנסה לשכנע את בעלי שיטוס לאומן, אך בגלל שאין לי איפה להיות בחג - הוא לא רוצה
אני מאוד רוצה שבעלי יטוס לרבנו, ובפרט שזו תהיה הפעם הראשונה שלו, אך בגלל שאין לי סידור מוצלח לחג, בעלי חושש לנסוע ולהשאיר אותי ככה, חוץ מהוצאות הטיסה שגם ככה לא קלות עבורנו... בעלי חושש לנסוע, ואני מנסה לשכנע אותו שזה בסדר, ושאני אסתדר. מה דעתכם בעניין?
2824
בגלל שאני עסוק במכירת כרטיסים לאומן, אינני יכול להתכונן כראוי לראש השנה
ברוך השם, כבר כמה שנים אני עוסק במכירת כרטיסי טיסה לאומן לראש השנה, והשם מזכה אותי להביא לציון רבנו הקדוש בכל שנה הרבה יהודים שאף פעם לא היו שם. אני שמח מאוד במצווה החשובה הזו, אך יש לי צער שבגלל שאני עסוק מאוד במכירת הכרטיסים אני לא מספיק להתכונן לראש השנה כראוי.
2814
האם כשרבנו ציווה שיבואו אליו לראש השנה הוא התכוון שיבואו גם לאחר הסתלקותו?
לאחרונה כמה רבנים יצאו בריש גלי נגד הנסיעה לאומן בראש השנה, ועיקר הטענה שלהם היא שמה שרבי נחמן זי"ע כתב שצריכים לבוא אליו בראש השנה - הכוונה הייתה רק בחייו, אבל לאחר הסתלקותו - לא התכוון כלל. האם יש צדק בדבריהם?
2809
האם כשמתפללים בציון הקדוש באומן אפשר לדבר עם רבנו ז"ל בלשון נוכח?
איך צריכים להתפלל בציון הקדוש: האם לפנות לרבנו ולבקש ממנו שיפעל אצל השם יתברך כל מה שצריכים, או לבקש מהקדוש-ברוך-הוא שימלא את משאלותינו לטובה בזכות הצדיק הקדוש השוכן כאן?
2792
האם כדאי לאפשר לבני לצאת להפצה כדי שיהיה לו כסף כדי לטוס לאומן?
אני חסיד ברסלב, ובני הוא בחור בגיל חמש-עשרה. הוא רוצה לטוס לאומן לראש השנה, אך אין לו כסף, וגם לי אין אפשרות לממן את הטיסה שלו. האם מותר לו לצאת להפצה כדי שיוכל לקנות כרטיס טיסה בכסף שיקבל?
2786
האם יש בעיה בכך שקבוצת נשים נוסעת באוטובוס מקייב לאומן עם נהג גוי?
רכשתי כרטיס טיסה לאומן במסגרת קבוצת נשים מאורגנת, שאמורה לטוס בעוד כשבוע. התחלתי להתכונן לנסיעה, אך לפתע מישהי אמרה לי שבנסיעה שלנו יש בעיה רצינית – מפני שכולנו נשים והנהג שאמור להסיע אותנו משדה התעופה לאומן הוא גוי, יש כאן בעיה חמורה של איסור ייחוד, ולכן אסור לנו לנסוע בצורה כזו. האם יש צדק בדבריה?
2782
אני עומד להתחיל עבודה חדשה כשבוע לפני הנסיעה לאומן. האם עלי להודיע לבעל הבית מראש על הנסיעה?
התקבלתי לעבודה בחנות מכולת, ואני צריך להתחיל אותה בדיוק שבוע לפני ראש השנה. האם אני צריך להודיע מראש לבעל הבית שאני עומד לנסוע לאומן לימי ראש השנה ולהיעדר כשבוע?
2741
מדוע לא מעלים את רבנו הקדוש לארץ ישראל, הרי אם יעשו זאת, יבואו יותר אנשים לציונו?
רבנו אמר שהוא רוצה שיהיו לכמה שיותר אנשים עסק ועובדא עם קברו. אז מדוע לא מעלים את עצמות רבנו לארץ ישראל, הרי אם יעשו זאת יבואו הרבה יותר אנשים לקברו?
2736
האם יש עניין לנסוע לציון הקדוש של רבי נחמן מברסלב בראש חודש אלול?
2731
לקבוצה שלנו יש מניעות עצומות על הנסיעה לאומן. האם אלו רק מניעות או שכדאי לבטל את הנסיעה?
אנחנו קבוצה של נשים מניו-יורק שעומדת לטוס לציון של רבנו נחמן מברסלב באומן, ויש לנו מניעות גדולות מאוד על הנסיעה. חוץ מהעובדה שזה מאוד יקר, ולקח המון זמן לשכנע כל אחת ואחת, כמה נשים ביטלו כעת את הטיסה שלהן בגלל האיום הביטחוני שפורסם השבוע, שבעקבותיו אמריקה סגרה עשרים ושתיים שגרירויות ברחבי העולם. האם עלי להרגיע את הקבוצה, ולומר להן ששומר פתאים השם, ובדרך לרבנו לא נדע דבר רע, ושזה הכל מניעות, או שכדאי לנו לבטל את הנסיעה?
2720
נכון שרבינו ציווה לבוא אליו בראש השנה, אך איך אעשה נגד דברי רבי שאמר לא לנסוע?
קיבלתי על עצמי להתבטל לרב מסוים, והחלטתי שגם אם יאמר ההפך ממה שאני מבין – אקיים את דבריו במסירות נפש. אך כעת אני מבולבל בדעתי לגבי הנסיעה לאומן מאחר ורבי הורה לי לא לנסוע
2718
כמה רבנים אמרו שעדיף לנסוע בראש השנה למערת המכפלה ולא לאומן, מה דעתכם?
שמעתי כמה רבנים שדיברו דברים רעים על הנסיעה לאומן, ואמרו שעדיף לנסוע בראש השנה למערת המכפלה. מה דעתכם בעניין?
2709
הרב שלי ביקש ממני שאבטיח לו שהשנה לא אסע לאומן, ואני מאוד מבולבל
בכל שנה אני זוכה להסתופף בראש השנה בקיבוץ הקדוש של אנשי שלומנו באומן, וזה מה שמחייה אותי כל השנה. אך לפני כמה ימים, הרב שלי שהוא גם ראש הכולל שלי, דיבר איתי ואמר לי שהוא מתנגד נחרצות לנסיעה לאומן, וביקש ממני להבטיח לו שהשנה לא אסע. אני נקרע בין דברי רבנו שהפליג במעלת ראש השנה שלו, לבין דברי הרב שלי. אנא עזרו לי לצאת מהבלבולים האלו!
2687
נסעתי לאומן שש-עשרה שנה ברציפות, אך מאז שהתחתנתי אשתי לא מוכנה שאסע
כשהייתי רווק, זכיתי לנסוע לאומן ולהשתתף בקיבוץ הקדוש ביחד אתכם בראש השנה שש עשרה שנים ברציפות, אך מאז שזכיתי להתחתן, אשתי לא מוכנה לשמוע על נסיעה בראש השנה, ולא רוצה לשמוע שום דבר שקשור לחסידות. קשה לי להיות בארץ ישראל בראש השנה, ולא להיות אצל רבינו אתכם ביחד. אשמח לקבל עצה.
2686
האם כדאי לי לנסוע לאומן לשלוש שעות בלבד, כדי להשתטח על הציון ולהגיד את התיקון הכללי?
עוד לא זכיתי להיות באומן, ובכלל אף פעם עוד לא יצאתי מארץ הקודש, ונפשי חשקה מאוד להשתטח על ציון רבינו הנחל נובע מקור חכמה. הבעיה היא שאינני יכול לנסוע לאומן בראש השנה כי אני משמש כגבאי בית מדרש של חסידות גדולה. עלה בדעתי רעיון לנסוע הלוך וחזור (במשך השנה ולא בראש השנה), ולהיות אצל רבנו ז''ל שלוש שעות ולחזור באותו יום מבלי להתעכב. האם יש לזה חשיבות, או שעדיף שלא לצאת מהארץ כלל? איני יודע מה לעשות.
2678
בעלי טס לאומן ויש לי דילמה קשה: האם לחגוג בבית לבדי, או ללכת להורי החילוניים?
בכל שנה טרם התקדש ראש השנה, אני ניצבת בפני דילמה קשה מאוד, ולא יודעת היכן לשבות ביום הדין. מפאת שבעלי נוסע לרבנו לאומן, אני נוסעת להוריי עם ילדיי. הוריי חילוניים ואינם מקפידים על שמירת החג, וגם הכשרות בספק, ועל אף הרצון שלהם לרצותני מבחינת ההכשרים, בעיות הכשרות רבות מאוד. אחיי מחללים את החג לעיני ילדיי, ונגרם לי צער עמוק מכך עד כדי בכי בכל ימות החג. מה עליי לעשות?
2667
האם רבנו אכן שומע את כל מה שמדברים אליו כשבאים לציונו באומן?
יש לי קושי ובלבול עצום בכל פעם שאני מגיע לציון הקדוש של רבינו ז"ל, כי יש לי מחשבות תקיפות שלא עוזבות אותי: איך אפשר לדעת שהשם יתברך באמת שמח מזה שמגיעים לציון? והאם רבנו באמת שומע כל מה שמדברים אליו? הרי מובא בגמרא (שבת קנו) שהמת שומע רק עד שיתעכל הבשר
2665
ראש הישיבה והמשגיח שלנו מאיימים שבחור שיטוס לאומן - יסולק מהישיבה. מה עושים במצב כזה?
אנחנו שלושה בחורים שלומדים בישיבה ליטאית ומקורבים אל רבנו הקדוש. בכל שנה יש לנו צרות צרורות הן מצד הראש ישיבה והן מצד המשגיח - כי הם מתנגדים מאוד שניסע לקיבוץ בראש השנה באומן, ובכל שנה מאיימים עלינו שיזרקו אותנו מהישיבה אם ניסע. מה אנחנו אמורים לעשות במצב כזה?
2652
הורי מתנגדים שאסע לאומן. האם אני מחויב לשמוע בקולם בעניין זה?
כתבתם לי במכתב שאראה לכבד ולייקר מאד את ההורים. זכיתי וברוך השם אני נוסע לאומן לראש השנה כבר כמה שנים, וגם השנה ברוך השם כבר קניתי כרטיס, יעזור השם ואזכה לנסוע, אך ההורים שלי מאוד מתנגדים לזה, וברצוני לשאול מה עלי לעשות: האם להימנע מלנסוע משום כיבוד הורים, או לנסוע למרות התנגדותם? אשמח ואודה מאוד לצדיק אם יוכל לענות לי ולהורות לי את הדרך הישרה. 
2648
האם זה נכון שהציווי של רבנו לבוא לציונו בראש השנה נאמר רק למי שגר באוקראינה?
יש לי חברה טובה שבלבלו אותה בעניין הנסיעה לאומן בראש השנה: אמרו לה שאסור לצאת מארץ ישראל, ושכל מה שרבנו ז"ל אמר לגבי העניין של הקיבוץ בראש השנה באומן, הוא אמר רק לאנשים שגרים בקרבת מקום, כלומר באוקראינה, והוא לא התכוון שיגיעו אליו אנשים מכל רחבי העולם כמו שנוהגים היום.
2646
קיבלתי סכום כסף במתנה, ואני מתלבט: האם לרכוש כרטיס טיסה לאומן או לכסות את החוב בבנק?
ברוך השם זכיתי לעשות שידוך, והמשודכים נתנו לי מתנה - כסף לרכישת כרטיס טיסה לאומן לימי ראש השנה הבאים עלינו לטובה. אמרתי להם שאני לא מתחייב להשתמש בכסף הזה דווקא עבור הנסיעה לאומן מפני החובות שיש לי בבנק, והם אמרו שהכסף הזה הוא מתנה ואני יכול להשתמש בו כרצוני. ובאמת, אני לא יודע מה לעשות: מצד אחד זכיתי להיות על ציונו של רבנו בראש השנה כשבע שנים ברציפות ואני רוצה לזכות לכך גם השנה, אך מצד שני יש לי חוב בבנק, ובכסף שקיבלתי אני יכול לשלם את החוב.
2637
האם כדאי שבננו הקטן יצטרף לבעלי לנסיעה לאומן לראש השנה?
האם לשלוח את בני הגדול, שהיה באומן לפני כשנה, עם בעלי? מצד אחד בני הוא ילד אנרגטי ומלא שמחת חיים, ואני לא יודעת כמה בעלי יוכל להתפלל ולכוון את כל הכוונת הראויות בראש השנה אם הילד יהיה איתו, וגם השיקול הכלכלי והגעגוע שלי לילד הם חלק מהשיקול, ומצד שני אני יודעת שיהיה קשה לבני בלי בעלי, ואני לא יודעת כמה סבלנות תהיה לי להישאר איתו שבוע שלם לבד.
2577
בגלל שהרב שלי אומר לתלמידיו לא לנסוע לאומן, עזבתי את הכולל שלו, ומאז אין לי שמחה
שנים רבות הייתי קשור לרב גדול שדעתו נוטה לחסידות מסוימת. הוא אומר לחסידיו לא לנסוע לאומן בראש השנה, ועוד דברים שנוגדים את דעת רבנו. למרות שאני מכיר לו טובה היה קשה לי לקבל את דבריו, כי אני מאוד נמשך לרבנו ולעצות הנפלאות שלו, ואחרי תפילה להשם יתברך שיכוון אותי לדרך הנכונה, עזבתי במסירות נפש גדולה את הכולל שלו ועברתי לקהילת ברסלב, אך מאז אין לי שמחה ואין לי ישוב הדעת
2572
האם כדאי להלוות לחבר כסף עבור כרטיס טיסה לאומן, גם אם יש לי חשש שהוא לא יוכל להחזיר לי את הכסף?
השנה זו תהיה השנה השלישית שבה אזכה להיות באומן בראש השנה. בשנתיים הקודמות בן משפחה הלווה לי את הכסף ובכל פעם החזרתי לו קצת, והשנה רכשתי את הכרטיס בעצמי. יש לי חבר שמאוד רוצה לטוס, אך יש לו בעיה כספית. מצד אחד אני מאוד רוצה לעזור לו כמו שעזרו לי, ואני שוקל להציע לו הלוואה עבור הכרטיס ולסכם איתו שהוא יחזיר לי אלף ₪ בכל חודש, הבעיה היא שיש לי חששות שיהיה קשה לו להחזיר את הכסף. מה דעתו של הצדיק בעניין?

2504
האם יש צורך להמשיך בכל הדברים שמתקנים את פגם הברית גם אם הייתי כבר באומן?
זכיתי להיות באומן, האם אני צריך להמשיך להקפיד בכל הדברים שנועדו לתיקון הברית, כמו קריאת שמע שעל המיטה כפי נוסח האריז"ל, אמירת תיקון הכללי, התעוררות בימי השובבי"ם וכו', או שמכיוון שהכל כבר תוקן בציון רבנו ז"ל אין צורך להקפיד כל-כך בכל העניינים האלו?

2501
מה עדיף: לקנות תפילין דרבנו תם, לתרום להדפסה, או לממן לחבר שלי כרטיס טיסה לאומן?
יש לי כסף ואני מתלבט בין שלושה דברים, מה קודם למה: א. לתרום להדפסת כרך של 'אשר בנחל' או 'שו"ת בחסידות ברסלב', ב. לקנות בשבילי תפילין דרבנו תם, ג. לקנות לחבר כרטיס טיסה לאומן (הוא היה באומן פעמיים והשנה אין לו אפשרות לקנות כרטיס). מה כדאי לי לעשות עם הכסף?

2458
האם זה בסדר שאנשים ישנים באוהלים בתוך בית העלמין הישן הסמוך לציון?
בשנים האחרונות נוצר מצב שמחמת הקושי למצוא דירות באומן בימי ראש השנה, אנשים החלו להקים אוהלים בשטח בית העלמין שמתחת לציון רבנו ז"ל באומן והם ישנים שם. האם זה בסדר לפי ההלכה לישון בבית קברות, בפרט שיכול להיות שהם ישנים על קברים ממש?

2365
כבר כמה שנים יש לי רצון חזק לטוס לאומן, אך בכל פעם יש לי מניעות ובלבולים אחרים
יש לי רצון חזק לטוס לאומן ולהיות שם בראש השנה עם כל החסידים, אך בכל פעם יש לי מניעות ובלבולים אחרים, אשמח מאוד לקבל מהצדיק חיזוק בעניין. וכן איך אני יכול להסביר לאשתי את החשיבות של הנסיעה הזאת, כדי שהיא תסכים בלב שלם שאסע לאומן?

2364
הייתי בציון של רבנו, אך כשחזרתי נכשלתי שוב בפגם הברית. האם ההבטחה של רבנו עדיין בתוקף?
הייתי באומן אצל רבנו, אך אחרי שחזרתי נכשלתי כמה פעמים בפגם הברית. כעת ברוך השם אני נזהר מלפגום שוב, אך אני מבולבל מאוד: האם ההבטחה שנתן רבנו למי שיבקר בקברו עדיין בתוקף?

2350
בעלי נוסע בכל שנה לאומן, אך השנה אני אמורה ללדת בדיוק בימי ראש השנה. מה עושים?
אני בהריון, והתאריך שאני אמורה ללדת יוצא בימי ראש השנה. אנחנו משפחה חרדית ובעלי נוסע בכל שנה לאומן, אך השנה, כשזה יוצא בדיוק בימים שאני אמורה ללדת, הייתי מעדיפה שהוא לא יסע, כי אני מפחדת להישאר לבד וקשה לי לחשוב שאצטרך ללדת בזמן שבעלי לא נמצא בסביבה. האם מותר לי לבקש ממנו לא לנסוע לאומן רק השנה?

2319
הבנתי שמפאת נוחות, במניין שלכם באומן לא מתפללים לכיוון ירושלים. מה המקור להיתר זה?
יש לי שתי שאלות לגבי המניין שלכם באומן: הבנתי שמפאת נוחות במניין שלכם לא מתפללים לכיוון ירושלים. מה המקור להיתר זה? ושאלתי השניה: ראיתי בהלכה שיש פוסקים האומרים שבבית כנסת שלא מתפללים לכיוון ירושלים, יכול אדם להתפלל לכיוון ירושלים ואינו נחשב ל"לא תתגודדו". ומכיוון שאתם הוא המרא דאתרא במניין שלכם אני שואל: האם יהיה מותר לי לנהוג כן אם ארצה?

2097
מדוע רבי נתן אמר שהוא מוכן לחזור בגלגול אם יזכה להיות עוד פעם אחת בציון של רבנו?
הרי מי שהיה בציון רבינו וקרא את ה'תיקון הכללי' ונתן פרוטה לצדקה, ולא שב לאיולתו אז בוודאי שרבי נחמן יקיים את הבטחתו שהבטיח שאפילו אם גבהו ועצמו עוונותיו ופשעיו הוא יוציאו מהשאול תחתית, אז מדוע רבי נתן אמר שהוא מוכן לחזור לעולם הזה עוד פעם, הרי בוודאי כבר זכה לתיקונו הנצחי?

1955
באיזה צד של הציון מונח ראשו של רבינו הקדוש והנורא?
ראיתי בשם ספר מעבר יבק שכאשר מתפללים בקברי צדיקים בצד שמונח ראשו של הצדיק, התפילה יותר רצויה. האם אתם יודעים באיזה צד מונח ראשו של רבינו הקדוש והנורא בציונו באומן?

1774
איך אנחנו אמורים להתייחס לרבנים שמתנגדים לחסידות ברסלב, ולנסיעה בראש השנה לאומן?
שלום לכבוד הרב שליט"א. איך אנחנו אמורים להתייחס לכל הרבנים שמתנגדים לנסיעה בראש השנה לאומן ולחסידות ברסלב בכלל?

1681
האם יש עניין לעמוד דווקא בצמוד למצבת הציון של רבינו ז"ל ולהתפלל שם?
הבנתי מדבריכם הקדושים שבראש השנה באומן נשמתו של רבנו ז"ל נמצאת בכל העיר, והיכן שרק אומרים תיקון הכללי ומתבודדים זה טוב ונחשב סמוך ונראה אל הציון הקדוש. אך בכל זאת ישנו הדיבור מר' שמואל הורוויץ ז"ל שהעדיף להתבודד דווקא על הציון ואמר "הר ושדה יש גם בירושלים"

1659
האם כשמתוודים בציון הקדוש באומן זה נחשב "וידוי דברים לפני תלמיד חכם"?
כתוב בליקוטי מוהר"ן שצריך לעשות וידוי דברים לפני הצדיק, האם בווידוי שעשינו בערב ראש השנה באומן בתוך הציון, זה נקרא שעשינו וידוי דברים לפני הצדיק?

1639
האם יש עניין מיוחד לנשים להגיע לציון של רבינו דווקא בראש השנה?
שבוע טוב לצדיק היקר. האם יש עניין מיוחד לנשים להגיע לציון של רבינו דווקא בראש השנה? האם זה בסדר לנסוע גם בזמנים אחרים שלא בראש השנה?

1616
אני מאוד רוצה לטוס לציון רבנו, אך איני רוצה להיפרד מקדושת ארץ ישראל
מעולם לא יצאתי מהארץ, ואיני רוצה להיפרד מקדושתה, ובנוסף יש מניעות של כסף, צריכים לקחת חופשה מהעבודה ויש שם קור גדול. אני צריך עידוד מרבינו כן לנסוע בהקדם

1526
איך זה יכול להיות שנכשלתי בעבירה אחרי שהייתי בציון רביז"ל, הרי רבינו אמר שהוא יתקן אותנו לגמרי?
נסעתי לציון הקדוש של רבינו ז״ל, ואחרי שחזרתי לצערי נפלתי בעבירה לצערי. איך זה יכול להיות, הרי רבינו אמר שיתקן אותנו לגמרי?

1492
מצורף למכתבי מאמר המברר באריכות גדולה שהקיבוץ הקדוש בראש השנה צריך להיות בהר ציון
לכבוד הגאון הצדיק מוהרא"ש שליט"א. מצורף למכתבי מאמר המברר באריכות גדולה שרבינו ז"ל נמצא בהר ציון, ולכן מהיום הקיבוץ בראש השנה צריך להיות בהר ציון

1409
מדוע יצאתם בצורה כל כך חריפה נגד אותו אחד שאמר שלא צריכים יותר להגיע לאומן בראש השנה?
שלום לכבוד הצדיק. רציתי לדעת: מדוע יצאתם בצורה כל כך חריפה נגד אותו אחד שאמר לאחרונה שרבינו כבר לא נמצא באומן ושלא צריכים יותר להגיע לאומן בראש השנה?

1399
האם מותר לכהן להיכנס לציון רבנו ז"ל ולעמוד סמוך לקבר?
מאחר ואני כהן, האם מותר לי להיכנס לציון רבנו ז"ל ולעמוד סמוך לקבר? אני יודע שלצדיק שקבור לבד מותר להיכנס, אך מאחר ורבנו נקבר סמוך מאוד לקדושים שנספו על קידוש השם המקום נחשב כמו בית קברות

1351
רביז"ל אמר שמי שיבוא אל ציונו הוא ימשוך אותו מהפאות ויוציא אותו מהגיהנם. האם זה שייך גם לנשים?
שמעתי הרבה דיבורים על גן עדן ועל גיהנום ואני מפחדת מזה מאוד. אני ברסלבית ושמעתי שיש דיבור מרבינו שאמר שהוא ימשוך את כל חסידיו מהפאות ויוציא אותם משאול תחתית. האם רבינו התכוון גם לנשים?

1338
רביז"ל אמר שמי שיהיה אצלו בראש השנה, בחנוכה ובשבועות ינצל מעולם התוהו. האם זה שייך גם לדורנו?
מובא בספרים הקדושים שרבי נחמן מברסלב הבטיח שאם אדם ובוא לציונו הקדוש באומן שלוש פעמים באותה שנה, בראש השנה, בחנוכה ובשבועות הוא יוציא אותו מעולם התוהו. האם סגולה זאת קיימת גם בימינו?

1336
הבעש"ט אמר שלא ללכת למקום שבו נרצחו יהודים. אז איך נוסעים לאומן שבה נרצחו שלושים אלף יהודים?
מאחר שאני יודע שדעתכם הקדושה שלא לבקר במחנות ההשמדה מהשואה על פי דברי הבעל שם טוב הקדוש זי"ע שאמר שהיכן שהרגו יהודים שורה קליפה נוראה ולא טוב לבקר שם. ומה לגבי אומן? הרי גם שם הרגו שלושים אלף יהודים, ואיך מותר לבוא לשם?

1253
האם זה נכון שלא צריכים לנסוע יותר לאומן כי ציון רבינו נמצא עכשיו בהר ציון בירושלים?
לאחרונה מדברים הרבה אנשים על השמועה שהתפרסמה שלא צריכים כבר לנסוע לאומן בראש השנה ואומרים שהעבירו את ציון רבינו הקדוש מאומן להר ציון בירושלים. האם זה נכון?

1196
זכיתי להיות בציון רביז"ל. מה עוד צריך לעשות כדי לתקן את העבירות החמורות בהם נכשלתי?
ה' זיכה אותי והייתי בציון רבינו באומן ואמרתי את התיקון הכללי. מה אני צריך לעשות עוד כדי לתקן עבירות חמורות?

1170
מה דעתו של מוהרא"ש בעניין הפולמוס שנתהווה לאחרונה לגבי ראש השנה באומן?
מצורפים בזאת כמה מודעות וכן שני קונטרסים שיצאו לאחרונה בעניין הפולמוס שנתהווה לאחרונה לגבי הנסיעה לראש השנה באומן. אשמח לדעת את חוות דעתכם בעניין

1119
ראיתי פעמיים את רבינו בחלום והוא ביקש ממני לבוא לאומן. מה פשר החלום?
אני מרגיש מקושר לרבנו, נולדתי ב-א' בתשרי ערב ראש השנה. לפני חודשיים רבנו הופיע לי בחלום שתי לילות רצופים וביקש ממני לבוא לאומן בראש השנה. אכן זכיתי להגיע ומאוד נהניתי בקרבתך. מה פשר הרגשת הקרבה המיוחדת הזו? ומה פשר החלום?

1086
האם זה נכון שמי שלא אמר תיקון הכללי בערב ראש השנה בציון הפסיד את עניין ראש השנה?
מי שהיה והתפלל בציון רבנו ז"ל בראש השנה, אך לא אמר בערב ראש השנה בציון את התיקון הכללי. האם הוא הפסיד את העניין של ראש השנה אצל רבנו ז"ל הקדוש?

1060
חמי מאיים שיפסיק לשלם עבורי את השכירות אם לא אבטיח לו שלא אסע יותר לאומן
עד עכשיו חמי שילם לי את השכר דירה כמו שסוכם לפני החתונה שישלם לי את השכר דירה למשך חמש שנים (1,500 דולר לחודש) ברוך ה' זכיתי להיות שתי פעמים בראש השנה באומן, ועכשיו חמי אמר לי שאם אני לא אבטיח לו שלא אסע עוד לאומן יפסיק לשלם לי את השכר דירה. מה לעשות?

1009
מה נקרא "להתעקש בציון רבינו ז"ל"?
גם לפני ראש השנה וגם בראש השנה כל זמן פנוי הייתי בציון והתעקשתי שאני צריך דירה משלי. רציתי לשאול את הצדיק, האם זה נקרא להתעקש שהתפללתי עוד פעם ועוד פעם על ענין הדירה, האם זה נקרא להתעקש?

1000
האם יש אמת בכרוז שיצא לאחרונה בשם רבני ברסלב שכבר לא צריכים לנסוע לאומן לראש השנה?
שלום וברכה לרב הצדיק. האם יש אמת בכרוז שיצא לאחרונה בשם רבני ברסלב שכבר לא צריכים לנסוע בראש השנה לאומן, אלא להישאר בירושלים ששם ה'קיבוץ'?

997
אשתי לא מדברת איתי בגלל שנסעתי לציון רבינו ז"ל בראש השנה
אשתי מאוד כועסת עלי והפסיקה לדבר איתי מפני שנסעתי לציון רבינו ז"ל באומן לראש השנה. איך אני יכול להרגיע אותה ושהשלום בית יחזור כמו מקודם?

975
הרב שלי בברסלב החליט השנה במפתיע לחזור לארץ ישראל לפני ראש השנה ואמר שלא צריכים לנסוע יותר לרבינו
יש לי חלישות הדעת גדולה מאוד, כי אני קשור אל אחד מרבני ברסלב שהוא גם מקובל גדול, והתפללתי במניין שלו בכל שנה בראש השנה באומן. השנה ברגע האחרון הוא ברח מאומן ונסע חזרה לארץ ישראל, ואומרים בשמו שלא צריכים לנסוע יותר אל רבינו הקדוש באומן

961
באומן הייתה לי התעלות גדולה, אך כשחזרתי לארץ התחילו שוב הנסיונות והנפילות
כשחזרתי לארץ מותש פיזית ואז התחילו שוב הנסיונות ולצערי הנפילות. בשבת תשובה היו בבית מתחים וכעס על הילדים - פשוט הכל נעלם! יותר מזה, נפלתי לעצבות, דכדוך וחושך נורא ואין לי לאן לברוח - מה עושים? לא ציפיתי להיות קדוש אבל רציתי שישאר לי משהו מהקדושה...

947
האם אני צריך לדחוק את עצמי ולקחת את בני כל שנה לאומן?
אני חסיד ברסלב, ולקחתי את בני לאומן קודם גיל שבע כנהוג. האם אני צריך לקחת אותו כל שנה? העניין הוא שפשוט אין לי כסף, יש לי צמצום גדול בפרנסה. מאיזה גיל מחוייבים לקחת את הבן?

944
הייתי מעורב השנה במחלוקת גדולה, האם יש טעם שאסע לאומן, כי בטח רבינו כועס עלי?
לצערי הרב נכנסתי למחלוקת גדולה בלי כוונה ואני מצטער ובוכה ימים ולילות, בפרט שאני יודע מה דעת רבינו ז"ל בעניין המחלוקת. האם יש טעם שאסע לאומן השנה? רבינו בטח כועס עליי ואני מאד מתבייש בעצמי

937
האם מותר לשלם מכספי מעשר את כרטיס הטיסה לאומן? ומה הדין למי שכבר נסע בעבר?
רציתי לשאול שאלה בעניין הנסיעה לאומן: א. האם ניתן לשלם כרטיס טיסה לאומן בראש השנה מכספי מעשר? ב. האם מותר לשלם מכספי מעשר עבור מבוגר שכבר נסע בעבר ואין זו הפעם הראשונה שלו? ג. האם מותר לשלם מכספי מעשר גם עבור ילד מתחת לגיל 13 שכבר נסע בעבר ואין זו הפעם הראשונה שלו?

936
האם זה נכון שישנם שלושה דברים שמוכרחים לקיים כדי להיות חסיד ברסלב?
א. לימוד שולחן ערוך בכל יום, ב. התבודדות בכל יום, ג. הנסיעה לראש השנה באומן?

921
האם שייך לבקר בימינו בגן סופיה כפי שרבנו אמר, הרי יש שם פריצות ואנטישמים?
ברצוני לשאול, האם שייך ללכת לבקר בגן סופיה, שהרי רבנו אמר ללכת לשם, ומצד שני כיום המקום מלא בפריצות ובאנטישמים. כיצד ראוי לנהוג?

917
השנה נערוך בראש השנה מניין של אנ"ש במערת המכפלה. על אילו דברים צריכים להקפיד?
אני גר בקריית ארבע, ובסיעתא דשמיא רוב הסיכויים שאהיה השנה בראש השנה בחברון, כי מנסים לארגן שם קיבוץ של כל מי שלא יכול לנסוע לאומן. על אילו דברים יש להקפיד במניין של הקיבוץ שבעזת ה' יתקיים במערת המכפלה?

916
האם זה נכון שיש רבנים בברסלב שרבנו בעצמו בא אליהם בראש השנה ולכן אינם נוסעים לאומן?
אחד מרבני ברסלב אמר בשיחה שיש צדיקים שרבינו בא אליהם בראש השנה ולכן הם לא נוסעים לאומן. האם זה נכון?

912
האם זה נכון שרבינו מעביר בדין כבר ב"ברכו" הראשון של ראש השנה את מי שנמצא באומן?
שמעתי מאנשים שאומרים שמי שנמצא בראש השנה אצל רבנו באומן אז כבר ב"ברכו" הראשון של החג רבנו מעביר אותו בדין. האם זה נכון?

908
יש לי הרבה בלבולים לגבי הנסיעה לאומן, למה זה ככה?
יש לי הרבה בלבולים לגבי הנסיעה לאומן. למה זה ככה? ומה אני יכול לעשות? ואם לא אזכה לנסוע לאומן לראש השנה, איך אני יכול לקבל את זה בצורה חיובית?

876
מדוע בעלי צריך לנסוע לאומן בזמן שגדולי הדור לא נוסעים לאומן?
יש לי שאלה: מדוע בעלי ועוד אלפי אנשים צריכים לנסוע לאומן אל רבי נחמן, בעוד שהחכמים של הדור הזה, לא נוסעים אל ראש השנה לאומן?

809
האם רבנו ז"ל שומע את בקשותינו גם אם עומדים במרחק מציונו?
הצדיק כתב באחת התשובות שכשיש הרבה אנשים על הציון באומן, אפשר לעמוד בצד ולהתפלל. אבל איך יתקיים מה שרבינו אמר שהצדיק בפטירתו זה כמו לעבור חדר ואפשר לדבר ליד הציון והוא שומע. אם נעמוד רחוק איך ישמע את בקשותינו?

801
מה הזכות והשכר של אישה ששולחת את בעלה לאומן?
שלום לכבוד הרב ותודה רבה על האתר הנפלא. רציתי לשאול: מה הזכות והשכר של אישה ששולחת את בעלה לאומן?

782
מדוע נוסעים לאומן בכל שנה, הרי מי שנסע פעם אחת זכה לתיקון?
ברצוני לשאול לגבי הנסיעה לאומן בראש השנה: אם רבינו הבטיח את הבטחתו הגדולה למי שיהיה אצלו אפילו פעם אחת, מה העניין לנסוע בכל שנה ושנה?

736
ראיתי שתלו בכל רחבי ירושלים מודעות לבוא לאומן. זה לא חילול ה'?
יש לי שאלה גדולה, בימים האחרונים הדביקו בכל הרחובות בירושלים מודעות ענקיות שיבואו לראש השנה באומן. האם זה דרך נכונה לעשות כן? ומאיפה לקחו את הדרך הזאת? האם זה לא חילול שם רבינו זצ"ל? רציתי לדעת מהי דעתכם לגבי זה

712
איך זה שרואים ילדים שהיו בציון רביז"ל לפני גיל 7, אך נכשלו למרות זאת?
כתוב בחיי מוהר"ן בשיחה תקי"ז שילד שיבוא לציון של רבנו לפני גיל שבע יכנס לחופתו עם כותונת נקיה (שיהיה שמור מפגם הברית). אך במציאות ראינו שבאו ילדים לציון של רבנו לפני גיל שבע ונכשלו בפגם הברית לפני שהתחתנו. איך זה מסתדר עם השיחה הקדושה הזו?

711
הנסיעה לאומן מדאיגה את הוריי עקב מצב בריאותי, האם לטוס?
האם גם אם הנסיעה תגרום להוריי דאגה גדולה עקב מצב בריאותי, יש לנסוע בכל זאת? והאם ללוות כסף בשביל הנסיעה אם אין?

710
בישיבה שלי מאיימים שמי שיטוס לאומן יסולק. האם לטוס בכל זאת?
אני לומד בישיבה חרדית בתל אביב ואני חסיד של רבנו הקדוש. אני רוצה לטוס לאומן לראש השנה, אבל הנהלת הישיבה אינה מסכימה, והמנהל מאיים שיעיף את מי שיטוס, מה לעשות כבוד הרב?

570
קשה לי מאוד שבעלי נוסע לאומן כל שנה, אולי אפשר שהשנה ישאר בבית?
כל שנה בעלי נוסע לאומן וזה כל כך קשה לי, אני צריכה להישאר עם הילדים לבד, ולמצוא סידור, וזה לא קל. היה נחמד שנסע פעם פעמיים, אבל כל שנה? אני לא מסוגלת. אולי תכתבו לו שהשנה לא יסע? בעלי יסכים לקבל כל מה שתאמרו לו

562
אשתי אמורה ללדת בדיוק בראש השנה, האם לנסוע לאומן?
השאלה שלי היא בנוגע לנסיעה לאומן בראש השנה. אשתי בהריון וזה ההריון הראשון שלנו. היא אמורה ללדת בדיוק בתקופת ראש השנה. הייתי באומן כבר פעמיים ואני לא יודע מה לעשות, האם לנסוע לאומן או לא לנסוע? אם היא תלד, אני לא יהיה בלידה שלה? אני ממש מבולבל אם תוכל לייעץ לי אשמח!

552
האם גם מי שישן כל ראש השנה באומן, קיבל את התיקון מרבנו ז"ל?
מישהו אמר לי ששמע מכבודו משהו אבל אינני יודע אם הוא נכון. האם אמרתם פעם, שאם מישהו הגיע לאומן והיה עצלן, וכל ראש השנה ישן במיטה, אך אמר תיקון הכללי ונתן צדקה בערב החג בציון, זכה לכל התיקונים שמקבלים אלו שבאו אל הצדיק בראש השנה?

543
כבר שש שנים אני טס לציון רבנו, אבל לא מרגיש שם שום התעוררות
כבר שש שנים שאני טס לציון רבנו, ואני לא מרגיש שום דבר, אלא אדרבא רק רצון לחזור לארץ. גם כשאני נמצא בציון אין לי התעוררות בכלל ואני לא מגיע לבכייה. רציתי לשאול אם זה דבר נורמלי?

501
שמעתי רב בברסלב שאומר שאפשר לטוס לאומן למרות שהאישה מתנגדת
אחד הרבנים בדורנו אמר באחד משיעוריו שאדם צריך לברוח לאומן בראש השנה אפילו אם אשתו בוכה מאוד, ומביא ראיה לדבריו מרבי נתן שנסע לרבינו והשאיר את אשתו לבד ובכתה הרבה. אשמח לדעת את דעתו של הצדיק בעניין ואיך זה מסתדר עם זה שרבינו הזהיר בקיום השולחן ערוך, ובזה לא נזהרים? הרי רבותינו אמרו לעולם יזהר אדם באונאת אשתו שמתוך שדמעתה מצויה

493
האם כדאי לנסוע שוב לאומן, או להעביר את הכרטיס לחבר שלא היה אף פעם?
אם מישהו היה כבר באומן בראש השנה כמה פעמים, ועכשיו יש לו כסף רק עבור כרטיס אחד, האם עדיף שיקנה כרטיס טיסה למישהו שאף פעם לא היה באומן כדי לזכות אותו בתיקון נצחי, או שעדיף שהוא יטוס עוד הפעם ובעקבות כך חברו לא יטוס?

465
האם גם לאחר ביאת המשיח נבוא לאומן בראש השנה?
האם יתכן שלפני ביאת משיח, ישתנה הפירוש הפשוט בציווי רבנו לבוא אליו על ראש השנה לאומן?

455
יש דעות בחסידות ברסלב שלא לנסוע לאומן בראש השנה, אפשר לנהוג כך?
האם אני צריך לעשות מסירות נפש ולנסוע? הרי גם בתוך חסידות ברסלב יש דעות שסוברות לא לנסוע למרות שהם לא הרוב. האם לנהוג כדעת הסוברים שצריכים לנסוע ולמסור את הנפש?

402
הייתי באומן, אך התאכזבתי שלא חזרתי עם הרגשה של התעלות רוחנית
זכיתי להיות בציון של רבינו אך הייתה לי אכזבה קלה, שמעתי הרבה אנשים חוזרים מהציון מלאי התרגשות והתעלות רוחנית. אני מאוד מאושרת שה' זיכה אותי להיות בציון, כי לא כל אחד זוכה לכך, אך חשבתי שאחזור עם אנרגיות אחרות, מה הצדיק אומר?

367
האם מותר לשמוע רבנים שמתנגדים לנסיעה לאומן ולהתבודדות?
האם מותר לשמוע דברי תורה מפי רבנים שחולקים על רבנו ז"ל, דהיינו שידוע שדעותיהם בעניין הנסיעה לאומן בראש השנה היא שלילית וכן בעניין ההתבודדות שזה ביטול תורה חס ושלום. יש לציין שהם לא מזכירים דברים הנ"ל בזמן דרשותיהם רק שידוע שכך הם סוברים כאשר שואלים אותם בצורה אישית

363
שמעתי שיש מקובלים שטוענים שנשמת רבינו אינה באומן, מה דעת הרב?
שמעתי מכל מיני מקובלים שטוענים שנשמת רבינו נמצאת בארץ ישראל ויש כאלו שהצביעו גם על כל מיני מקומות כגון בית העלמין בצפת או קבר רחל אימנו. רצינו לדעת מה הרב אומר בנושא זה

359
האם יש מציאות שאדם שהיה באומן לא יגיע לתיקון השלם?
רציתי לדעת האם יש מציאות שאדם היה באומן בראש השנה ולא יגיע לתיקון השלם? אם לא, אז מה בדיוק עניין ההבטחה?

346
האם יש גבול עד היכן למסור נפש להגיע לאומן?
מה המחיר שיהודי צריך לשלם כדי להגיע לאומן? האם אפילו כשזה פוגע בשלום בית שלו ואשתו מסרבת שייסע או שזה פוגע במקום עבודתו והמעביד אינו רוצה שיפסיד ימי עבודה? האם יש גבול ברור עד כמה צריך למסור את הנפש ולהגיע לאומן כל שנה או שיש מקרים שצריך לוותר ולהתפלל עם בני החבורה בארץ הקודש? מה הגבולות של מסירות הנפש?

232
האם זה משנה באיזה מניין מתפללים בראש השנה באומן?
רציתי לשאול על זה שרבינו רצה שנהיה אצלו בראש השנה. האם זה אומר שצריך להתפלל במניין שבציון? או בקיבוץ שהכי גדול?

271
כל שנה אשתי עושה לי מניעות לטוס לאומן. מה עושים?
אני נוסע ברוך השם לאומן כבר שבע שנים, וכל שנה מחדש יש לי מניעות מצד אשתי. מה עושים?

260
מה המקור לאמירת "תיקון הכללי"? ואיך יודעים שהוא תיקון גמור?
רציתי לדעת מהיכן לוקחים חסידי ברסלב את העניין של אמירת תיקון הכללי? מה המקור לכך שזה תיקון גמור? ואיך יכול להיות שעל ידי אמירת העשרה מזמורי תהילים נתקן כבר הכל?

253
הייתי באומן, אבל אני לא מרגיש שרבנו מתקן אותי
הייתי באומן כמה פעמים בראש השנה, האם רבנו כרגע עוסק בתיקוני? כי אני מרגיש אותו שלומיאל בעבודת השם כפי שהייתי ואף יותר גרוע... ומה הכוונה שרבנו מתקן אותנו? וגם אולי אני לא עושה מספיק בשביל שהתיקון יפעל?

236
האם להתעקש לקחת את בני לאומן למרות שאשתי מתנגדת?
רצינו לשאול בעניין בננו הבכור, שבעוד כשבוע יגיע לגיל שבע, והאישה אומרת שהיא איננה חסידת ברסלב, ולכן לא צריך לקחת אותו לאומן, ומספיק שנתפלל עליו, וכן יש עוד מניעות שונות. האם צריך להתגבר על הכול ובכל זאת לנסוע?

224
האם לשלוח את בעלי לאומן לאחר המקרים המזעזעים שקרו?
אחרונה פשוט הזדעזעתי אחרי מה שקרה למשפחת סנדלר, שאבא ושני ילדיו נרצחו שם. וכן האברך שעשה פסח בקייב, וכשיצא מבית הכנסת חבורה של אנשים הרביצו לו, והוא מאושפז במצב אנוש בבי"ח. ואחרי כל זה, אני ממש מפחדת על בעלי שיטוס לאומן בראש השנה הקרוב

212
מה הכוונה שילד שיבוא לציון רביז"ל לפני גיל 7 יהיה שמור מפגם הברית?
רצינו לשאול בעניין מה שאמר רבינו: שכל ילד לפני גיל שבע שיבוא אליו יהיה שמור מפגם הברית. האם הכוונה רק לקרי לילה או לכל פגם הברית?

211
האם רבנו יתקן אותי גם אם לא נסעתי לאומן?
שמעתי מפי רבנים של ברסלב שדורשים ברבים שאם לא נסעתי לאומן, למרות שאני לומד ומקיים את עצותיו של רבינו, אני עדיין לא בידיים של רבינו ואין לי תיקון, ובעיקר תיקון הברית. האם זה נכון ומה עלי לעשות?

186
יש עניין לקחת את בני לאומן לפני גיל שבע?
שמעתי שכדאי לקחת את הבן שלי לאומן כדי שיזכה להיות צדיק ושלא יפגום חס וחלילה. האם זה נכון? וכשבאים לאומן מה צריכים לעשות שם?

50
מי שמקפיד לא לצאת מהארץ צריך לבטל מנהגו ולנסוע לאומן?
האם הרב יכול לעורר ולחזק בעניין הנסיעה לאומן לציונו של רבינו? מדוע אי אפשר לעשות אותן פעולות בקברי האבות ורבי שמעון במירון? האם מי שמקפיד לעולם לא לצאת מהארץ צריך לבטל מנהגו לשם נסיעה לצדיק? מדוע אי אפשר להסתפק בכך שמתקשרים לצדיק ע"י לימוד ספריו והליכה בעצותיו?

49
הבחורות איתן אני נפגש מתנגדות לנסיעה לאומן. איך להתייחס?
אני חסיד ברסלב שנים רבות, ומאוד דבוק בתורתו של ר' נחמן ואני בן 21 וחצי. הרבה פעמים אני נפגש עם בנות חרדיות שהם לא שייכות לזרם ברסלב, אולם הם לא מתנגדות ומוכנות לשמוע תורת ברסלב. הבעיה היחידה שיש להן היא "אומן ראש השנה" איך יש להתייחס במצב כזה?

33
מדוע לא מעלים את עצמות רבנו לארץ ישראל?
מדוע לא משתדלים להעלות את עצמותיו של רבנו הקדוש לארץ ישראל? האם גם כשיבוא המשיח ניסע לאומן?


מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup