ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - איך התקרב הרב יואל ראטה לחסידות ברסלב?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
איך התקרב הרב יואל ראטה לחסידות ברסלב?

בשיחה שקיים ראש ישיבת 'תפארת התורה' מוויליאמסבורג בליל שבת ביבנאל חשף איזה מהפך גרם לו ספר אחד של ברסלב וגילה: "מוהרא"ש שלח מפיץ במיוחד למקום שהייתי בו ובזכות הספר שקיבלתי השתנו לי החיים"

ל' בניסן תשע"ה, 19/04/2015 | 18:40



"הספר של מוהרא"ש פשוט כבש את ליבי". הרב יואל ראטה (צילום: ארכיון נחמן מעהל)

בשבת האחרונה שהה ראש ישיבת 'תפארת התורה' מוויליאמסבורג הרה"ג ר' יואל ראטה ביבנאל עיר ברסלב יחד עם תלמידי ישיבתו. בליל שבת נערך 'עונג שבת' בבית המדרש 'היכל הקודש' בהשתתפותו ובהשתתפות גאב"ד יבנאל הרה"ג ר' משה קורץ ואברכים רבים מבני הקהילה.

בדבריו במעמד סיפר ראש הישיבה מוויליאמסבורג שבברוקלין כיצד התקרב לחסידות ברסלב וחשף לראשונה את הסיפור המיוחד שעומד מאחורי התקרבותו. "לפני כ-10 שנים התפללתי בבית המדרש אונגוואר בבורו פארק ולשם הגיעו באותו יום המפיצים המפורסמים של ברסלב בארה"ב ר' נתן יאקאבאוויטש ור' יענקל דקטור והציעו לי חוברת חיזוק", סיפר הרב ראטה. "זה לא עניין אותי בכלל באותו הזמן וסירבתי, אך בגלל שידעתי שהם קשורים ליבנאל ושיש שם קהילה גדולה עם הרבה ספרדים ואני אהבתי מאוד ניגונים ספרדיים - שאלתי אם יש ברשותם קלטת של ניגונים כאלו. הם ענו שייתכן שיש והציעו לי לבוא איתם לרכב מחוץ לבית המדרש".

    
הרב ראטה עם מוהרא"ש זצוק"ל (צילום: ברסלב סיטי)

"יצאנו החוצה אל הרכב שהיה מלא וגדוש בספרים וחוברות של מוהרא"ש בכמויות אדירות, והם התחילו בסבלנות אין קץ להוציא את כל הסחורה מחוץ לרכב כדי לחפש עבורי את הקלטת המבוקשת. בסופו של דבר הם מצאו את מה שחיפשתי והגישו לי את הקלטת יחד עם כרך כ"ז של 'אשר בנחל' בפורמט קטן עם כריכה רכה. אחרי המאמץ שעשו בשבילי כבר לא יכולתי לסרב ולקחתי את הספר כדי שלא לפגוע בהם. שמתי אותו בכיס של החליפה ושכחתי מזה לגמרי".

ראש הישיבה המשיך וסיפר: "זמן קצר לאחר מכן נסעתי למחנות הקיץ בהרים כנהוג בארה"ב, ובדרך, כשחיפשתי מה לעשות, נזכרתי בספר 'אשר בנחל' שהביאו לי שני המפיצים והתחלתי לעיין בו. הספר הזה פשוט כבש את הלב שלי, למדתי אותו מתחילתו ועד סופו שוב ושוב ושוב. שימשתי אז כדיין בקארלסבורג, אבי גם דיין וכך גם סבי, כל משפחתי עוסקים ברבנות, אך למרות זאת לא הרגשתי עד אז קרבת אלוקים כמו שהרגשתי כשקראתי את הספר הזה. פתאום גיליתי שאני יכול לדבר עם הקדוש ברוך הוא בשפה שלי ולספר לו מה שעובר עליי, אף אחד לא אמר לי את זה קודם לכן!".

"בעבר הייתי מבקר פעמים רבות עם הסבא שלי במירון, שם ראיתי חסידי ברסלב עובדי השם הפרושים מהעולם ונמצאים שם חודש ימים ויותר ומסגפים את עצמם. חשבתי לעצמי שאני אף פעם לא יוכל להיות כזה כי אני הרי אדם פשוט, זה שבר אותי מאוד. אבל כשקיבלתי את הספר 'אשר בנחל' לידיים שלי וראיתי את הדיבורים של מוהרא"ש, הבנתי שהדרך של רבינו נחמן מברסלב היא דווקא עבודת השם בפשיטות - להכניס את הקב"ה לתוך החיים הנורמטיביים, לתוך הבית, ביחד עם האשה והילדים, לחיות עם ה' יתברך ביום-יום, ואת זה כל אחד יכול לעשות בקלות. מאז השתנו לי החיים".

שנים לאחר מכן, כאשר הרב ראטה כבר הפך לתלמיד נלהב של מוהרא"ש ולאחד מגדולי מפיצי תורתו המיוסדת על תורת רבינו נחמן מברסלב ותלמידיו הקדושים, הוא גילה כי המפיצים הברסלבים לא הגיעו אליו באקראי, אלא נשלחו בדיוק למקום שהיה בו ברוח הקודש פלאית של מוהרא"ש זצוק"ל. "לאחרונה נודע לי שמוהרא"ש זי"ע שלח באותו יום את המפיץ ר' נתן יאקאבאוויטש במיוחד אל בית המדרש שהייתי בו, ואמר לו ללכת להפיץ דווקא שם", חשף הרב ראטה לראשונה. "בזכות זה זכיתי והתקרבתי אל מוהרא"ש ואל חסידות ברסלב והחיים שלי השתנו לגמרי".

הרב יואל ראטה מזמין את מוהרא"ש זצוק"ל לריקוד 'מצווה טאנץ' בחתונה בברוקלין (צילום ארכיון)

הרב יואל ראטה נחשב לאחד מחשובי תלמידיו של מוהרא"ש זצוק"ל בשנים האחרונות, ומאז התקרבותו סחף יחד איתו עוד מאות בחורים ואברכים אל חסידות ברסלב. הוא נכדו של גאב"ד קארלסבורג הרב יחזקאל ראטה המתגורר בארה"ב, ובעבר שימש כדיין בבית הדין של קארלסבורג וכמגיד שיעור בישיבת וויען בוויליאמסבורג. בשנת תשע"א הקים בהוראת מוהרא"ש זצוק"ל את מרכז 'היכל הקודש' דחסידי ברסלב בוויליאמסבורג ובמקום פועלים כיום בראשותו - בית מדרש, ישיבת 'תפארת התורה' לבחורים, כולל אברכים, תלמוד תורה לבנים, בית ספר לבנות ובית דפוס לספרי ברסלב.

מאז התקרבותו של הרב יואל ראטה לברסלב הוא החל להתפרסם בעקבות השיעורים שמסר לבחורים בהשראתו של מוהרא"ש ובהם דיבר רבות על סדר דרך הלימוד של ברסלב ועל חיים נכונים ואיכותיים ברוח החסידות כשבשיעוריו הוא משלב גם ניגונים נפלאים ומלאים חיזוק, שאותם הוא מלחין ושר יחד עם בחורי ישיבתו.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:



טיסת הישועות: עשרות בחורים
הגיעו לציונו של הצדיק מיבנאל

צפו: ראש הישיבה הכניס את
בנו בבריתו של אברהם אבינו

הדרך של הרב
רונן חזיזה לברסלב


1 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup