ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מרוב דיכאון אין לי כח לקום מהמיטה ואני מרגיש שאין סיכוי שאצא מהמצב הזה אי פעם
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מרוב דיכאון אין לי כח לקום מהמיטה ואני מרגיש שאין סיכוי שאצא מהמצב הזה אי פעם

שאלה:

מאת אביגדור:
לכבוד הצדיק. בכל פעם נופלת עלי עצבות ואני בדיכאון, עד שאין לי כח וחשק לקום מהמיטה, אני ישן יותר מדי ואוכל יותר מדי. יש לי בלבולים בעניין האמונה באלוקים, וכל המצב הזה שובר אותי לגמרי ואני מרגיש שאין לי שום תקווה לצאת מזה אי פעם. אודה לצדיק אם יענה לי איך אני יכול לצאת מהמצב הגרוע הזה. תודה מקרב לב.

השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר בא ו' שבט ה'תשע"ג

שלום וברכה אל אביגדור נרו יאיר

לנכון קיבלתי את מכתבך.

עליך לדעת כי רביז"ל אומר (ספר המדות אות עצבות סימן א') מי שלא תיקן חטאות נעורים על ידי זה באים לו דאגות. וחטאות נעורים מאד מאד מצוי לצערנו הרב אצל הנוער שמוציאים זרעם לבטלה על ידי אוננות וכו' וזה מכניס באדם דכאון פנימי עצבות ומרירות וכו' וקשה לצאת מזה. וכך אמרו חכמינו הקדושים (קידושין כט:) בן עשרים ולא נשא אשה כל ימיו בעבירה, כי מאחר שאדם אינו נשוי אזי הוא בא לידי חטא של הוצאת זרע לבטלה שהחטא הזה מביא את האדם לדיכאון פנימי וקשה לצאת מזה וכו' עד כדי כך שיש בני הנעורים שכבר כל כך נמשכים אחר החטא הזה, שקשה להם לצאת מהחטא המגונה הזה, והם מתענים בעינוי כבד מאד וכו' כי החטא הזה מעקם את המח בספיקות, ומכניס בו קושיות וספיקות באמונה הקדושה, כי מי שנכשל בהוצאת זרע לבטלה על ידי אוננות וכו' זה קשה לצאת משם, וממילא נופלות עליו דאגות ועצבות ומרים לו החיים מאד מאד. ומובא (ראשית חכמה שער התשובה פרק שלישי) ומהדברים שצריך השב לתקן הוא לתקן את אות ברית הפגום בהוצאת זרע לבטלה, שאין אדם בזמננו ניצול ממנו בבחרותו עיין שם.

הרי שלך לפניך שדבר זה עובר על כל הבחורים, ולכן רואים בחורים כל כך מתוסכלים וכו' והלב שלהם מעוקם בעקמימיות וספיקות עליו יתברך בכל מיני קושיות וספיקות וכו' שזה בעצמו מכניס באדם מרירות ודיכאון וכו' כי אין עוד שמחה ושלוות הנפש כמו אדם שמאמין בו יתברך.

ולכן מי שרוצה לצאת מהסיבוך הזה של פגם הברית שזה מביאו לכפירות ואפיקורסות ועקמימיות וקושיות וספיקות וכו' וכו' שירגיל עצמו לדבר עמו יתברך בשפת האם שלו, וירבה בתפלה ובקשה ובתחנונים העיקר על שני דברים: שיהיה תמיד בשמחה, כי השמחה זו הקדושה, והעצבות זה הסטרא אחרא, ולכן כדי לצאת מהסטרא אחרא והקליפות שמסבבות אותו בגדול וכו' כי על ידי הוצאת זרע לבטלה בורא קליפות ומשחיתים שמכניסים בו עצבות ודכאון פנימי וכו' והשמחה מבערת ומבטלת ושורפת את כל הקליפות והמשחיתים האלו, ולכן עושה הס"מ כל מה שביכלתו להכניס באדם מרירות ועצבות וכו', לא די שהכשילו בעוון הכי גדול שהוא הוצאת זרע לבטלה שהרג את ילדיו, עוד זאת הוא לא נותן לו להיות בשמחה, שעל ידי זה הוא מושך אותו יותר ויותר לשאול תחתית ומתחתיו, ולכן צריכים להתפלל הרבה על שמחה, כי שמחה זה אור כל כך גדול שאי אפשר להשיגו אלא על ידי תפלה.

וכן להתפלל על אמונה כי תיכף ומיד כשיש לאדם אמונה בו יתברך על ידי זה נמחלים לו כל עוונותיו, כמו שאמר רביז"ל (ספר המדות אות אמונה סימן ל"ג) על ידי אמונה יסלח לך הקדוש ברוך הוא על כל עוונותיך, וצריך שתדע אשר שני דברים אלו "שמחה ואמונה" הם עיקר תיקון כל העוונות, כי הם שורפים את כל הקליפות והמשחיתים שברא מרוב העוונות, ולכן אתה צריך הרבה להתפלל על זה, כי תפלה תלויה באמונה, ושמחה תלויה באמונה, כי המאמין האמיתי שמאמין בו יתברך שהוא נמצא ואין מלבדו נמצא, הוא תמיד יתפלל אליו יתברך וידבר עמו יתברך וכן יהיה תמיד בשמחה, כי אין עוד שמחה כשמחה זו שהוא מאמין בו יתברך ולא אכפת לו משום דבר, כן יהיה לו עולם הבא, לא יהיה לו עולם הבא, הוא אוהב את הקדוש ברוך הוא, על ידי זה נמחלים לו כל העוונות ויוצא זכאי בדין.

אשרי מי שמגיע אל מדריגה זו, וכל בר ישראל יכול להגיע אל זה אפילו הפחות שבפחותים, רק צריך שיהיה לו רצון חזק לחזור אליו יתברך ולא יסתכל על אלו הקליפות שמפחידות אותו כאילו רוצים להענישו וכו', הכל הבל ורעות רוח, העיקר הוא הדביקות בו יתברך ואז יצא מנוקבא דתהומא רבה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup