ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם כדאי שבננו הקטן יצטרף לבעלי לנסיעה לאומן לראש השנה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם כדאי שבננו הקטן יצטרף לבעלי לנסיעה לאומן לראש השנה?

שאלה:

מאת תמר:
לכבוד הצדיק הקדוש. אני שולחת את בעלי לאומן לראש השנה, על אף שהדבר קשה לי, ואני משתדלת לשמוח בזה שאני יודעת שזה משמח אותו.
ברוך השם יש לנו שני ילדים, הגדול בן ארבע וחצי והקטן בן שנה וחצי, ובעזרת השם אני צריכה ללדת בשבועיים הקרובים.
שאלתי היא: האם לשלוח את בני הגדול, שהיה באומן לפני כשנה, עם בעלי? מצד אחד בני הוא ילד אנרגטי ומלא שמחת חיים, ואני לא יודעת כמה בעלי יוכל להתפלל ולכוון את כל הכוונת הראויות בראש השנה אם הילד יהיה איתו, וגם השיקול הכלכלי והגעגוע שלי לילד הם חלק מהשיקול, ומצד שני אני יודעת שיהיה קשה לבני בלי בעלי, ואני לא יודעת כמה סבלנות תהיה לי להישאר איתו שבוע שלם לבד. חשוב לציין שבעלי רוצה לקחת אותו.
מה דעת הצדיק בנושא זה? תודה מראש, ורפואה שלמה במהרה!


השאלה הופנתה דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת כ"ק מוהרא"ש שליט"א, הצדיק מיבנאל, אשר השיב במכתב נפלא.

תשובה:

בעזה"י יום ד' לסדר ואתחנן י' מנחם אב התשע"ג

שלום רב אל תמר תחי' 

לנכון קבלתי את מכתבך.

אין לתאר ואין לשער את גודל הזכות שיש לך שאת שולחת את בעלך אל רביז"ל על ראש השנה באומן, את אשה בעלת שכל ודעת, ויודעת מה שאת עושה וכו', כי באמת יש נשים שמונעות את בעליהן מלהיות אצל רביז"ל על ראש השנה באומן, והן אפילו לא חושבות מה הן עושות, כי באמת אף אחד לא יודע ולא מבין מה זה להיות אצל רביז"ל בראש השנה, הרי חכמינו הקדושים אמרו (ראש השנה ח:) בראש השנה נידון מה יהיה בסופו, היינו בראש השנה הוא יום הדין והנורא שדנים את כולם את כל הבריאה כולה, מה יהיה עם כל אחד ואחד בשנה זו, מי לחיים מי למוות וכו', מי בחניקה ומי בשריפה וכו', וכן אמרו (ביצה ט"ז.) כל מזונותיו של אדם קצובים מראש השנה, היינו שאז כותבים את התקציב לאדם על כל השנה, וכן אמרו (בראשית רבה פרשה נ"ו סימן י"ג) כל ימות השנה ישראל נאחזין בעבירות, ומסתבכין בצרות, ובראש השנה הן נוטלין שופר ותוקעין בו, ונזכרים לפני הקדוש ברוך הוא והוא מוחל להם; כשאדם חוטא בר מינן, אזי בלי שום ספק יקבל עונש, כי יש דין ויש דיין, אבל כשבא בראש השנה ומבקש סליחה, ומכניע את עצמו לפניו יתברך, מיד הוא מוחל לו, כמאמרם ז"ל (שוחר טוב תהלים ק"ב) "פנה אל תפלת הערער" -אמר רבי יצחק: כלפי דורות אמרו, שאין להם לא נביא ולא כהן ולא בית המקדש שיכפר עליהם, אלא עוד תפלה אחת שנשתייר להם שהם מתפללין בראש השנה ויום הכפורים, ולא תבזה אותו מהם. הוי, ולא בזה את תפלתם.

הרי שלך לפניך, שבראש השנה אז הוא המשפט לכל העולם כולו. והנה ידוע כשיש משפט חמור צריכים לקחת עורך דין גדול, וככל שהמשפט יותר גדול ויותר מסובך, לוקחים את העורך דין הכי גדול, ואם נגזר עליו איזה עונש מוות רחמנא ליצלן, אזי לוקחים את העורך דין הכי גדול בעולם, ואף שזה עולה הון תועפות, מוכרים את כל מה שיש לו כדי לשלם לעורך דין, העיקר שיציל אותו ממוות בטוח לחיים. והנה רביז"ל הוא העורך דין הכי גדול בעולם, והוא הכריז (חיי מוהר"ן סימן ת"ה) הראש השנה שלי הוא חידוש גדול, והשם יתברך יודע שאין הדבר הזה בירושה מאבותי, רק השם יתברך נתן לי זאת במתנה, שאני יודע מהו ראש השנה. לא מבעיא אתם כולכם, בוודאי תלויין בראש השנה שלי, אלא אפילו כל העולם כולו תלוי בראש השנה שלי; ולכן נוסעים אל רביז"ל על ראש השנה, כדי שהוא יהיה לנו עורך דין במשפט ששופטים אז את כל אדם, והוא מוסר את נפשו עבור כל אחד שבא אליו וחוזר שם בתשובה שלימה, ומבקש ממנו יתברך שישמור אותנו כל השנה מכל מיני צרות ורעות רבות וכו', ושנזכה להכתב בשנה של בריאות והצלחה בחיים, ופרנסה טובה, ושמירה מכל מיני גניבות וגזילות ואלימות, ומכל מיני מיתות משונות, כי הצדיק האמת הוא העורך דין הכי גדול, ורביז"ל רצה שכולם יהיו אצלו בראש השנה בלי יוצא מן הכלל.

ולכן אשרי האשה שהיא מבינה אשר בזה שהבעל נוסע אצל רביז"ל, בזה היא מצילה את עצמה ואת הילדים ואת בעלה מכל מיני מאורעות ומכשולים וסכנות שרק קורים בעולם, ותזכה להיכתב לפרנסה בשפע, ולכל הישועות שרק צריכים. האם לא כדאי בשביל זה להשאר לבד עם הילדים בסך הכל כמה ימים? הרי בראש השנה פועלים אצל רביז"ל במליונים וכו', כל אחד כפי האמונה החזקה בזה וכו', ולכן למה לנשים לדאוג? אדרבה! הן צריכות לגרש את בעליהן להיות בראש השנה באומן, כי אם שמה מחלקים בריאות, פרנסה, שלום בית, ילדים ונחת וכו' וכו', האם זה לא שווה פי מליון מלנסוע לעסקים מעבר לים למזרח הרחוק כמו סין, או למערב הפרוע כמו לוס-אנג'לס?

ולכן הנשים צריכות לדעת שבעליהן לא נוסעים לחופשה של כמה ימים אצל ציון רביז"ל בראש השנה, אלא ששם נמצא העורך דין הכי גדול בעולם שהוא ממליץ עבורינו, ובזכותו נביא הביתה כל מה שאנחנו צריכים וכו', וכן הנשים צריכות לדעת שזה בכלל לא קל להיות שמה בכמה ימים האלו, הגשמיות אינה גשמיות בכלל וכו' וכו', כל אחד עובר את התיקון שלו וכו' וכו', אבל בוודאי זה משתלם במליון אחוז.

ולכן אשרי ואשרי חלקך שהקדוש ברוך הוא חנן אותך עם דעת ועם שכל ואת עוד מגרשת את בעלך שיסע אל ציון רביז"ל בראש השנה לאומן, אשריך ואשרי חלקך, וכמוך ירבו בישראל.

היות שהבן הקטן כבר היה פעם בציון רביז"ל, לא כדאי לקחת אותו עוד פעם, כי הוא פשוט יפריע לבעלך להתפלל, וגם את תתגעגעי אחריו מאד, ולכן שישאר בבית.

הקדוש ברוך הוא יתן לכם שנה טובה ומתוקה, חיים נעימים ומאושרים, ונשמע ונתבשר בשורות טובות.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

לשו"ת המלא: שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup