ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שליח ציבור: לדמותו של מנכ"ל מוסדות ברסלב הרב אשר טולדנו ז"ל
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שליח ציבור: לדמותו של מנכ"ל מוסדות ברסלב הרב אשר טולדנו ז"ל

מנכ"ל המוסדות ביבנאל שהלך לעולמו בחודש שעבר היה דמות מוערכת בקרב בני הקהילה ומחוצה לה וכולם שופעים בסיפורים על דמותו הגדולה. לרגל סיום ימי השלושים - הלכנו לשמוע שלושה מהם, התוצאות לפניכם

כ"ז באב תשע"ה, 12/08/2015 | 12:25מנכ"ל מוסדות ברסלב יבנאל הרב אשר טולדנו ז"ל (צילום: משה בן שושן - ארכיון ברסלב סיטי)

במשך 25 שנה התגורר הרב אשר טולדנו ז"ל ביבנאל עיר ברסלב, כאשר את מרבית שנותיו בעיירה הוא הקדיש לטובת ציבור חסידי ברסלב במגוון תפקידים ציבוריים ובעזרה אישית לנזקקים. "הוא פעל למען הכלל גם בתוך השעות המעטות שבהן הוא שהה בבית והיה אמור להקדיש לטובת המשפחה" מבהיר אחד מבני משפחתו.

השנים הברוכות הללו באו אל סיומן באירוע טראגי שהתרחש ביום ראשון כ"ה בתמוז - חמישה חודשים לאחר הסתלקותו של מנהיג ברסלב מוהרא"ש זי"ע, אז נמצא הרב טולדנו בביתו ביבנאל כשהוא במצב קשה, אירוע שעד היום לא הובהרו פרטיו. יומיים לאחר מכן הוא נפטר מפצעיו לדאבון ליבם של בני משפחתו ואלפי מכריו אשר נעזרו בו במהלך השנים.

ראש מועצת יבנאל רוני כהן ספד לו בתחילת החודש ואמר כי "הפטירה של ידידי הרב אשר טולדנו היא טרגדיה עצומה בשבילי באופן אישי, הוא ליווה אותי במשך קרוב ל-20 שנה, עוד מהתקופות בהן היינו יחד באופוזיציה. אני מעיד עליו בידיעה שהוא מסר את נפשו בשביל רצונו של האדמו"ר מוהרא"ש זצ"ל, גם כשהיו בינינו ויכוחים הם נבעו רק מהנאמנות הבלתי מתפשרת שלו לאדמו"ר, חד משמעית. כולי צמרמורת עכשיו כשאני מדבר עליו. זו טרגדיה לא קלה בשבילי באופן אישי ובוודאי בשביל הקהילה ובני משפחתו, אך אני מאמין שיחד באחדות נצליח להתגבר על האובדן הכבד".

גם אלמנתו של המנוח, הגברת יהודית טולדנו שעמדה לימינו של בעלה במשך כל השנים, סיפרה על הקשר הנפשי האמיץ שהיה לו עם מוהרא"ש: "כשבעלי ע"ה היה ילד בגיל 4 נהרג אביו בתאונת דרכים והוא נשאר יתום, עד שהכיר את מוהרא"ש ואז הוא הפך עבורו לאבא ממש. מה שמוהרא"ש היה אומר לו הוא היה מבצע ללא שום הרהור ופקפוק עד ליומו האחרון. אני יודעת ומעידה שלמקורב האמיתי של מוהרא"ש קוראים הרב אשר טולדנו", אמרה אשתו.


"מקורב אמיתי". הרב אשר טולדנו עם מוהרא"ש זי"ע (צילום: מאיר גרונבלאט - ארכיון ברסלב סיטי)

על סיפורי הקרבה העמוקה שהייתה בין התלמיד לרבו הקדוש יעידו פעולותיו של מוהרא"ש עצמו כשביקש להוכיח את נאמנותו של הרב טולדנו אליו ומינה אותו לתפקידים ציבוריים רמי מעלה ובעלי חשיבות עליונה עבורו ועבור מרכז קהילתו ביבנאל עליה מסר את נפשו במשך 30 שנה. אחד מותיקי חסידי ברסלב ביבנאל, הרב בן צבי רחמים, מעיד כי לעולם לא ביקש הרב טולדנו שררה לעצמו אלא קיבל את התפקידים שהוטלו עליו בענווה גדולה עם שתי מטרות בולטות: לעשות נחת רוח לצדיק ולסייע לבני הקהילה. "כשהוא הגיע מאשדוד ליבנאל כרב סרן בחיל האוויר הוא נכנס ללמוד בכולל כאברך מן המניין, פשוט ישב והגה בתורה כל היום", מספר הרב רחמים. "לאחר מכן מוהרא"ש הטיל עליו תפקיד לשמש כמשגיח של הכולל והוא קיבל זאת על עצמו ללא קושיות, וכך היה גם בהמשך כשהתבקש על ידי מוהרא"ש לעבור למקצוע המלמדות ואח"כ להתמנות למנהל מוסדות החינוך ושאר התפקידים הבכירים בהם שימש, הכל היה בדרך של ענווה ולצורך עזרה לציבור ללא רווח אישי".

"דבר נוסף שהבחנתי אצל הרב טולדנו במהלך החיים היה הדגש הבלתי מתפשר על שמירת החוק בבחינת יהרג ועל יעבור" אומר הרב רחמים שעבד לצידו במשך מספר שנים במוסדות החינוך ביבנאל. "הוא גם כיבד את הבריות בצורה חסרת תקדים והתייחס לילד קטן כמו שמתייחסים לרב הכי גדול, תמיד בהארת פנים ובדרך של הגבהה ולדון לכף זכות. השבוע שמעתי סיפור שפעם אחת כשהוא לימד באחת הכיתות נכנס המפקח בהפתעה וראה שהוא יושב כשגבו אל דלת הכיתה, לתמיהת המפקח מדוע הוא יושב בצורה כזו בה לא ניתן לראות מי יוצא ומי נכנס, ענה הרב טולדנו שהוא בחר לשבת דווקא שם בגלל שמולו נמצא חלון ממנו יכולים להשקיף אל בית העלמין השוכן ממול התלמוד תורה והוא רוצה לראות ולזכור תמיד לאיפה הוא עתיד להגיע בסופו של דבר, כפי שלימד אותנו תמיד מוהרא"ש זי"ע שיום המיתה יעמוד תמיד לנגד עינינו ואצלו זה היה דבר פשוט".

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:אבל כבד ביבנאל: נפטר מנכ"ל
המוסדות הרב אשר טולדנו ז"ל

השר אריה דרעי הגיע לנחם
את משפחת טולדנו ביבנאל

חוזרים ללימודים: ילדי מוסדות החינוך
פותחים את השנה החדשה


4 תגובות

  • 2.
  • מאת: אחד שכואבת מאוד
   ת.נ.צ.ב.ה
   בטח לו טוב עכשיו מאוד עם מוהראש אבא שלנו
   ור'ק כאן לנו כואב ולא מבינים למה ואיך
   אבל מה שמנחם זה שלרב טולדנו היקר בטוח טוב עכשיו מאוד מאוד מאוד בעיקר גם בזכות מה שפעל למען כל הקהילה בחייו.
  • 3.
  • מאת: שאול
   מספר יהודי, ראש ישיבה מירושלים, שהתפעל מתפילתו של הרב טולדנו עד כדאי כך שתמיד שעבר באזור וביקש להתפלל נכנס לבית הכנסת רק כדאי לצפות מהצד על דמותו של הרב טולדנו
  • 5.
  • מאת: תלמיד הגון
   היה מלמד בחסד בעל נפש מדהיהמ וכושר הוראה מיוחד במינו, חבל שכל כך מעט שנים היה בהוראה בפועל - לפני הניהול.
   תלמידיו כולם, זוכרים אותו ומעריצים את דמותו שמשפיעה עלינו מאד למרות שעברו מאז שנים רבות מאד.
   טעמה של הגמרא אותה למדתי בכיתתו לא יפוג מפי עד זיבולא בתרייתא.

   הרב אשר, נוח בשלום על משכבך, זכות התנאים והאמוראים שאת דבריהם הקדושים לימדת, תעמוד לך בעולם האמת!
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup